Астероїд Діморф продовжив скорочувати орбіту після тарана зондом DART

Астероїд Діморф, який минулого року протаранили у ході місії DART, продовжив зменшувати період свого обертання навколо сусіднього астероїда Дідим через більш як місяць після зіткнення. Різниця між часом, який витрачав Діморф на оберт навколо Дідима, до та після тарану, за новими оцінками, склала 34 хвилини — на дві хвилини більше, ніж свідчили перші вимірювання. Про це розповідає видання New Scientist з посиланням на статтю астрономів, опубліковану на arXiv.

Знизу зліва зображено астероїд Дідим, а вище — Діморф, яких сфотографував зонд DART за 2,5 хвилини до зіткнення з Діморфом. NASA

Знизу зліва зображено астероїд Дідим, а вище — Діморф, яких сфотографував зонд DART за 2,5 хвилини до зіткнення з Діморфом. NASA

Як обертається астероїд?

26 вересня 2022 року зонд DART (Double Asteroid Redirection Test) у рамках однойменної місії зіткнувся з навколоземним астероїдом Діморф, маса якого майже 5 мільйонів тонн. Ціллю місії було змінити орбіту тіла, щоб у майбутньому таким способом захищати Землю від астероїдної загрози, — і задум вдався, адже Діморф після удару став на 32 хвилини швидше обертатися навколо Дідима, за 11 годин і 23 хвилини.

Утім, американський астроном Джонатан Свіфт (Jonathan J. Swift), разом зі студентами спостерігаючи за Діморфом через 45 днів після тарана, помітив, що астероїд здійснює оберт навколо Дідима ще швидше, ніж вказали попередні оцінки. На думку науковців, попри те, що вони не очікували подальших змін орбітальних характеристик астероїда, на них може впливати втрата Діморфом його речовини внаслідок тарана. Спостереження свідчать, що астероїд втратив понад тисячу тон матеріалу, який може покидати його поверхню і повертатися знову, спричиняючи варіації обертання.

  • Дізнатися більше про наслідки тарана для астероїда допоможе європейська місія Hera, що запланована на 2024 рік. У ході неї на Діморфа приземлиться кубсат, що допоможе оцінити поверхню астероїда та виміряти на ній силу тяжіння.