Відкладання телефона вбік не допомогло сконцентруватися на роботі
В експерименті, де людей попросили відкласти телефон убік, щоб менше відволікатися від роботи, учасники не стали більше часу проводити за робочими завданнями. Натомість вони відволікалися на сторонні активності на ноутбуці, за яким працювали. Тож науковці припускають, що телефони не є причиною недостатньої сконцентрованості на роботі, а просто інструментом, який люди використовують, щоб відволіктися. Дослідження опублікували в журналі Frontiers in Computer Science.
Як планували допомогти людям сконцентруватися на роботі?
Оскільки у попередньому дослідженні науковці з’ясували, що в повсякденному житті люди торкаються смартфона в середньому кожні п’ять хвилин, то у новому вирішили визначити, який вплив це має на робочу продуктивність. Для цього запросили 22 студентів і молодих офісних працівників, які мали два дні впродовж п’яти годин працювати за ноутбуком в лабораторії. Єдиною відмінністю між днями було те, що в перший день їхній телефон лежав поруч, а в другий — на іншому столі за півтора метра від них.
Переставляння телефона на інший стіл дійсно допомогло проводити в ньому менше часу: з 23 хвилин у перший день до 16 у другий. Утім загальний час, який вони проводили за роботою та відпочинком, не змінився. І коли люди відволікалися на непов’язану з роботою активність, вони здебільшого робили це не через сповіщення, що відвертали їхню увагу, а за власним бажанням. Це суперечить уявленню про «залежність від телефонів» та показує, що для збільшення зосередженості на роботі варто звертати увагу на конкретні речі, які відволікають людей, наприклад, соціальні мережі.
- Саме із публікуванням у соцмережах і булінгом у них пов’язують те, що використання смартфонів підвищує ризик депресії та тривожності в дітей. Адже коли діти не сиділи в соцмережах, то використання смартфона, навпаки, знижувало цей ризик.
- А відмова від смартфона всього на три дні змінила те, як люди сприймають винагороди та значущість самих телефонів. Утім дослідники не знають, ця користь спричинена відмовою від самого смартфона чи лише застосунків у ньому.