Велика Британія першою схвалила генну терапію на основі CRISPR

Велика Британія стала першою країною, де дозволили генну терапію з використанням технології CRISPR, що дозволяє вносити зміни у геном. Лікування схвалили щодо двох спадкових хвороб крові — серповидноклітинної анемії та бета-таласемії, повідомляє сайт журналу Science.

Художня ілюстрація закупорювання судини при серповидноклітинній анемії. OSF HealthCare

Художня ілюстрація закупорювання судини при серповидноклітинній анемії. OSF HealthCare

Як діє схвалена терапія?

При серповидноклітинній анемії еритроцити набувають форму серпа і можуть закупорювати дрібні судини, спричиняючи сильний біль і пошкодження органів. А при бета-таласемії органи страждають від недостатнього постачання кисню. Та обидві хвороби виникають через мутацію у гені гемоглобіну — білка, який транспортує організмом кисень. Генна терапія, яку схвалили, пошкоджує ген BCL11A, який пригнічує роботу гена гемоглобіну, що активний під час ембріонального розвитку. У такий спосіб лікарі можуть повернути пацієнтам здатність виробляти робочий варіант гемоглобіну. Лікування проводять на стовбурових клітинах, які попередньо дістають із кісткового мозку пацієнта, а відтак повертають вже відредагованими. Це дозволяє достатньо розбавити вплив генетичної мутації, щоб люди з серповидноклітинною анемією позбавилися епізодів сильного болю, а хворі на бета-таласемію більше не потребували регулярних переливань крові, щоб уникнути важкої анемії. Очікується, що найближчими місяцями схвалення генної терапії на основі CRISPR відбудеться і в США та ЄС.

  • Генна терапія бета-таласемії, яку схвалили минулого року у США, працює завдяки доставленню у клітини за допомогою вірусів робочих варіантів гена, пошкодженого мутацією.