Живих москітів використали для введення вакцини проти малярії

Вакцину від малярії ввели учасникам невеликого клінічного дослідження за допомогою укусів москітів. Комах заражали генетично редагованим ослабленим збудником хвороби, малярійним плазмодієм. Ця вакцина показала вищий рівень захисту від малярії, ніж традиційна, яка ефективна лише у 75 відсотках випадків і потребує введення повторних доз. Якщо ефективність вакцини доведуть і проти інших штамів хвороби, вона може суттєво знизити захворюваність на малярію у тропічних регіонах, що потерпають від неї. Дослідження опублікували в журналі The New England Journal of Medicine.

Один з комарів-переносників збудників малярії. CDC / SPL

Один з комарів-переносників збудників малярії. CDC / SPL

Навіщо розробляти нову вакцину від малярії?

Попри те, що знищення малярії у світі є пріоритетом Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2022 році зафіксували 249 мільйонів випадків хвороби та 608 тисяч смертей. Водночас прогрес у цьому питанні сповільнився, а значних проривів у профілактиці не було з часу створення вакцин на основі антигенів з поверхні збудника — малярійного плазмодія (Plasmodium falciparum). Але такі вакцини мають обмежену ефективність — від 50 до 80 відсотків, потребують повторного введення щороку та мають низьку ефективність дії у немовлят.

Розв'язати цю проблему можуть генетично модифіковані збудники хвороби, які мають обмежені можливості для розмноження в організмі. Такий підхід дозволяє імунній системі зустрітися зі збудником і виробити до нього специфічний захист. Раніше дослідники з Лейденського університету та Радбодського університету Неймеґена в Нідерландах вже розробили вакцину GA1 на основі ослабленого малярійного плазмодія, який за день після потрапляння в організм людини припиняє розмножуватися. Проте така вакцина не забезпечувала достатній захист, який би перевершив вже розроблені вакцини, тому науковці взялися удосконалювати цю технологію.

Малярійний плазмодій у кишківнику москіта. Ute Frevert / Wikimedia Commons

Малярійний плазмодій у кишківнику москіта. Ute Frevert / Wikimedia Commons

Як москіти допомогли вакцинувати людей?

Науковці створили GA2 — ослабленого малярійного плазмодія, який припиняє розмноження в організмі людини на шостий день після потрапляння, тож імунна система встигає детально його розпізнати та навчитися з ним боротися.

Ефективність GA1 і GA2 випробовували на 20 пацієнтах, половині яких вводили один збудник, а другій половині — інший. Для цього москітів заражали збудником, а тоді дозволяли їм 50 разів вкусити добровольців. Ще 10 людей кусали незаражені москіти, вони були групою плацебо. Проводили три сесії імунізації з інтервалом у 28 днів. За три тижні після цього учасників дослідження заражали плазмодієм через укуси інфікованих москітів.

Як виявилося, обидва ослаблених збудники викликали вироблення антитіл до малярійного плазмодія, але GA1 захистив від інфекції лише 13 відсотків учасників, тоді як GA2 — 89 відсотків. У вакцинованих GA2 підвищилася кількість специфічних Т-лімфоцитів, що беруть участь у тривалому захисті від інфекції.

Що з отриманими результатами робитимуть далі?

Такі результати свідчать про те, що використання GA2 може допомогти розробити безпечну вакцину з більш тривалою дією. У наступних дослідженнях науковці планують перевірити результати на більшій вибірці, оцінивши тривалість захисту, ефективність проти інших штамів малярії та потенціал використання в регіонах, де ця хвороба є найпоширенішою.

Як борються з малярією у світі

🦟 Науковці встановили, що генетична модифікація москітів, яка викликає у них глухоту, робить самців нездатними до спарювання і сповільнює його у самиць.

🦠 Незвичний підхід до зменшення популяції москітів полягає в зараженні їх бактеріями, що виступають як природні контрацептиви: на Гаваях його використали для захисту від малярії, а на Фіджі застосували для боротьби з лихоманкою денге.

💉 ВООЗ схвалила дві вакцини проти малярії: RTS,S для неповнолітніх у регіонах із високим та помірним ризиком зараження та R21/Matrix-M проти малярії у дітей.