Глухота унеможливила спаровування самців москітів і сповільнила його у самиць

Глухота зробила самців москітів нездатними до спаровування, а у самиць значно сповільнила цей процес. Досягти такого змогли генетики, які позбавили москітів слуху за допомогою технології редагування геному CRISPR-Cas9. Це зробили, щоб перевірити, яку роль відіграє слух у шлюбній поведінці москітів. Такі результати можуть призвести до створення нових методів боротьби з москітами, які є переносниками небезпечних хвороб — малярії, лихоманки денґе та вірусу Зіка. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Ген, який видаляли у мутантних москітів, підсвічений зеленим в органах нюху самців москітів. Wang et al. / PNAS, 2024

Ген, який видаляли у мутантних москітів, підсвічений зеленим в органах нюху самців москітів. Wang et al. / PNAS, 2024

Як генетична мутація позбавила москітів слуху?

Дослідники застосували технологію редагування геному CRISPR-Cas9 для видалення у москітів Aedes aegypti гена trpVa, який кодує білок чутливих нейронів. Цей білок відповідає за реакцію на звук в органі Джонстона, який є органом слуху та сприйняття коливань повітря у комах. У самців цей орган має близько 16 тисяч нейронів — така кількість наближається до кількості нейронів у завитці, яка є органом слуху людей.

Як виявилося, видалення гена trpVa зовсім припиняло шлюбну поведінку самців москітів і значно затримувало її у самиць, порівняно з їхніми немутантними родичками. Науковці також показали, що імітація звуків змахів крил самиць викликала шлюбну поведінку у немутантних самців, але не у тих, що мали видалений ген trpVa. Таким чином, вони довели, що слух у москітів є критично важливим для пошуків партнера. Такі результати можуть допомогти у створенні генетично модифікованих самців, що дозволить зменшити розмноження у популяції москітів.

Як ще пропонують боротися з москітами

🦠 Дослідники створили модифіковані бактерії, які змінюють запах шкіри та відлякують москітів.

🚁 На Гаваях з вертольотів випустили 10 мільйонів москітів з модифікованою бактерією, яка запобігає їхньому розмноженню.

🦟 На Фіджі для випуску таких комарів застосували дрони, вперше довівши ефективність цієї технології в природних умовах.