Вакцина проти малярії вперше перевищила ефективність в 75 відсотків

Група дослідників з Великобританії, Індії та Швеції повідомили про розроблення вакцини проти малярії, що показала високу ефективність у попередніх випробуваннях на людях. Серед 450 щеплених дітей до півтора року препарат показав зрештою ефективність у 77 відсотків і не викликав серйозних побічних ефектів. Результати готуються до публікації в науковій статті, а наразі оприлюднені у вигляді препринту на сайті журналу The Lancet.

Annie Spratt / Unsplash

Annie Spratt / Unsplash

Навіщо нам така вакцина?

Малярія — це важке паразитарне захворювання, яке викликається плазмодіями (Plasmodium), що належать до групи найпростіших. Близько 40 відсотків людей проживає в регіонах з високим ризиком захворіти на цю хворобу, і таким чином вона є однією з найпоширеніших у світі. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), щорічно на малярію хворіє близько 219 мільйонів людей, а помирає з них орієнтовно 660 тисяч, при цьому більшість із них є дітьми. Тож стає зрозуміло, чому розроблення вакцини проти малярії є однією з головних завдань сучасної медицини. Наразі розробляється декілька десятків таких вакцин, але вони переважно перебувають на ранній стадії випробувань або поки що не задовільняють вимог щодо дієвості: ВООЗ встановила, що ефективність протималярійної вакцини повинна бути не меншою за 75 відсотків для використання в ендемічних для хвороби регіонах. У новій роботі група вчених з Оксфордського університету та їхніх колег повідомила, що їхня вакцина від малярії відповідає висунутим критеріям.

Якою є їхня вакцина?

Вакцина розроблена Оксфордським університетом у колаборації з Інститутом сироватки крові в Індії та шведською фармацевтичною компанією Novavax. Вона має назву R21/Matrix-M і покликана надати організмові щепленого захист від плазмодія Plasmodium falciparum, який найбільше поширений в африканських країнах та викликає найнебезпечнішу форму малярії.

Вакцина складається із вірусоподібних частинок з білка вірусу гепатиту B, який виробляється дріжджами Hansenula polymorpha. Вони комбіновані з білковою молекулою, здатною огортати поверхню плазмодіїв при їх потраплянні в організм пацієнта. Саму вакцину R21 перед застосування змішують із ад'ювантом Matrix-M на основі сапоніну, що посилює реакцію імунної системи на препарат, відповідно, його дієвість, що допомагає використовувати менші дози.

Яка ефективність засобу?

Рандомізоване, контрольоване, подвійне сліпе випробування ефективності вакцини в рамках другої фази клінічних досліджень провели в Буркіна-Фасо протягом травня-серпня 2019 року, до піка малярійного сезону. За цей час вчені трикратно щепили 450 дітей віком від 5 до 17 місяців. Учасники були розділені на три групи. Перша група отримала вакцину з низькою дозою ад'юванту, друга — з високою, а піддослідним третьої, контрольної групи замість вакцини проти малярії зробили щеплення проти сказу.

Аналіз результатів показує, що ефективність вакцини проти малярії з високою дозою ад'юванту складає 77 відсотків, а з низькою 71 відсоток через 12 місяців після імунізації. Жодних серйозних побічних ефектів, пов'язаних із вакциною не виявили.

Зараз вчені розпочинають третю фазу клінічних досліджень, щоб перевірити безпечність та дієвість вакцини на більшій кількості людей. У процесі планується щепити 4 800 дітей віком від 5 до 36 місяців з чотирьох африканських країн.