Моделювання яскравості зірки Бетельгейзе дозволило виявити вплив невидимого зоряного компаньйона, який змінює її яскравість. Це ставить під сумнів традиційне уявлення про неї як кандидата на вибух наднової. Зірку-компаньйона назвали «Betelbuddy», тобто «приятель Бетельгейзе». Результати дослідження опублікували на сайті препринтів arXiv.
Як вдалося виявити компаньйона?
Науковці почали вивчати Бетельгейзе через те, що зірка демонструє два основні періоди пульсації: один триває близько року, а інший — близько шести років. Довгий час вважали, що ці зміни яскравості можуть бути пов'язаними з внутрішніми процесами зірки та її підготовкою до вибуху як наднової. Однак поєднання спостереження за її яскравістю та комп’ютерного моделювання показало, що жодні внутрішні процеси в самій зірці, такі як конвекція або зміни магнітного поля, не можуть пояснити ці довготривалі пульсації.
Найбільш вірогідним поясненням є наявність зоряного компаньйона, який впливає на динаміку міжзоряного пилу. Хоча точні характеристики цього компаньйона залишаються невідомими, команда припускає, що це може бути зірка, маса якої досягає двох мас Сонця. Існує також можливість, що компаньйон є нейтронною зорею, однак для підтвердження цієї гіпотези потрібні додаткові спостереження в рентгенівському діапазоні. Це відкриття має важливе значення для розуміння еволюції масивних зірок та їх взаємодії з навколишнім середовищем.
Що відомо про Бетельгейзе
🌟 За іншими прогнозами, якщо Бетельгейзе таки стане надновою зорею та вибухне, то цього можна очікувати не за десятки тисяч, а просто за десятки років.
☄️ Минулого року відбулося затемнення зірки Бетельгейзе астероїдом, яке допомогло науковцям краще розгледіти її поверхню.
💫 А нові оцінки показали, що й обертання Бетельгейзе, яке раніше вважали аномально швидким, було переоцінене приблизно в 150 разів.