Обертання Бетельгейзе виявилося нормальним для червоних надгігантів

Новий аналіз спостережень за червоним надгігантом Бетельгейзе виявив, що швидкість її обертання може бути повільнішою за рекордні для таких зір 15 кілометрів на секунду, які їй приписували попередні дослідження, та вписується у нормальні значення. На думку астрономів, попередні розрахунки обертання Бетельгейзе могли спотворити величезні конвекційні комірки на її поверхні, тому слід провести додаткові дослідження обертання зорі. Про це розповіло видання Universe Today, стаття вчених доступна на arXiv.

Бетельгейзе на знімку обсерваторії ALMA. ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O’Gorman/P. Kervella

Бетельгейзе на знімку обсерваторії ALMA. ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O’Gorman/P. Kervella

Що не так з обертанням Бетельгейзе?

Червоний надгігант Бетельгейзе привертає увагу астрономів не лише як одна із найяскравіших зір на небі, а і через її незвичайну поведінку. Зокрема у 2019-2020 роках зоря пережила Велике затемнення — різке падіння яскравості, у поясненні якого астрономи досі не можуть дійти згоди. Крім того, раніші спостереження виявили, що Бетельгейзе обертається зі швидкістю у щонайменше 15 кілометрів на секунду — це у 150 разів швидше, ніж обертаються схожі зорі-гіганти. Через такі параметри Бетельгейзе не вписувалася майже у жодну модель, що тільки ускладнювало пояснення Великого затемнення. Утім, астрономам Інституту астрофізики імені Макса Планка вдалося знайти підказки до розкриття особливостей зорі.

Як обертається зоря?

Науковці припустили, що на оцінку швидкості обертання Бетельгейзе могли вплинути особливості її поверхні. У її верхньому шарі знаходяться масштабні конвекційні комірки — гранулярні структури, які можуть сягати розміром до 60 відсотків радіуса всієї Бетельгейзе. На думку астрономів, ці комірки постійно мігрують поверхнею зорі, тому коли одна комірка віддаляється від спостерігача, а друга, навпаки, наближається, може виникнути враження швидкого обертання всього світила.

Свою здогадку вчені перевірили за допомогою моделювання, яке відтворило особливості спостережень за Бетельгейзе. Результати дослідження показали, що роздільна здатність обсерваторії ALMA, спостереження якої стали основою для оцінки обертання Бетельгейзе, недостатня, щоб відрізнити рух комірок від дійсного обертання зорі. Імовірно, як й інші червоні надгіганти, Бетельгейзе обертається не швидше 0,1 кілометра на секунду, що зможуть підтвердити більш детальні спостереження.

  • Краще зрозуміти, як виглядає поверхня Бетельгейзе астрономам невдовзі допоможе 50-кілометровий астероїд. Він пройде на тлі Бетельгейзе 11 грудня, закривши частину її світла, що допоможе роздивитися верхні шари світила.