Затемнення Бетельгейзе астероїдом допоможе розгледіти її поверхню

На початку грудня на тлі однієї з найяскравіших зір на нічному небі — Бетельгейзе — пройде астероїд 319 Леона, що допоможе астрономам дослідити поверхню світила. Вчені сподіваються, що коли 319 Леона закриє світло Бетельгейзе, вони зможуть побачити конвекційні комірки зорі. Це допоможе знайти причину її Великому затемненню, пише видання Sky&Telescope.

Художнє зображення Бетельгейзе. ESO

Художнє зображення Бетельгейзе. ESO

Що сподіваються з'ясувати про Бетельгейзе?

Бетельгейзе — червоний надгігант на відстані 550 світлових років від Землі — передусім відома подією Великого затемнення. Так назвали явище різкого падіння яскравості зорі до її історичного мінімуму у 2019-2020 роках, яке досі не має однозначного пояснення. Пошуки причин ускладнює те, що астрономам не вистачає відомостей про конвекційні комірки на поверхні Бетельгейзе — гранулярні структури, з яких складається верхній шар світила. Вони можуть видати, як переноситься речовина поверхнею Бетельгейзе що, можливо, пояснить її втрату яскравості. Можливість виявити ці комірки з'явилася в астрономів завдяки астероїду 319 Леона з Головного поясу.

Як очікують на затемнення?

За розрахунками астрономів, 11 грудня близько 03:17 за київським часом астероїд на кілька секунд закриє собою світло Бетельгейзе. За тим, скільки часу займе проходження астероїда, а також тим, як він закриє собою зорю, вчені зможуть уточнити її положення, розмір і форму. Крім того, завдяки тому, що Бетельгейзе на мить стане менш яскравою, астрономи зможуть виявити і деталі її поверхні, зокрема — конвекційні комірки.

Поки вчені готуються до спостережень, вони уточнюють деталі про 319 Леона, щоб отримати якомога більше інформації від затемнення. Детальні спостереження допомогли створити 3D-модель 319 Леона, а також виявили, що астероїд має ширину 55-80 кілометрів та майже рівну еліптичну форму.

Модель астероїда. Miguel Montargès (Observatory of Paris) / Andrea Chiavassa (Observatory of Côte d'Azur)

Модель астероїда. Miguel Montargès (Observatory of Paris) / Andrea Chiavassa (Observatory of Côte d'Azur)

  • Можливо, наступні кілька десятиліть є останнім шансом спостерігати Бетельгейзе. За підрахунками астрономів, зоря може невдовзі спалахнути надновою, про що свідчать коливання її яскравості.