Величезного інвазивного шершня з Азії вперше виявили у Європі

У Європі, а саме в Іспанії, вперше виявили інвазивного шершня Vespa soror з Південно-Східної Азії, який є одним із найбільших видів шершнів у світі. Імовірно, він потрапив до країни під час транспортування вантажів з Азії, тож потрібні подальші дослідження, щоб визначити його поширеність в Іспанії. Як й інші шершні, цей вид нападає на гнізда медоносних бджіл, може полювати на дрібних хребетних, а його напади на людей можуть спричиняти серйозні алергічні реакції. Дослідження опублікували в журналі Ecology and Evolution.

У Європі вперше виявили величезного інвазивного шершня з Азії. Thai National Parks

У Європі вперше виявили величезного інвазивного шершня з Азії. Thai National Parks

Як виявили інвазивний вид?

Чотирьох представників південноазійського шершня (Vespa soror) виявили на півночі Іспанії у пастках для іншого інвазивного виду шершнів. Їхній зовнішній вигляд, зокрема жовта голова, чорне тіло, жовто-коричневий середній сегмент із темними смугами та чорні задні сегменти, значно відрізнявся від вигляду тих шершнів, що водяться в Іспанії.

Забарвлення різних видів шершнів з Піренейського півострова: Vespa velutina (A), Vespa orientalis (B), Vespa crabro (C), Vespa bicolor (D), Vespa soror (E), Dolichovespula media (F). Perrard et al., 2014

Забарвлення різних видів шершнів з Піренейського півострова: Vespa velutina (A), Vespa orientalis (B), Vespa crabro (C), Vespa bicolor (D), Vespa soror (E), Dolichovespula media (F). Perrard et al., 2014

Генетичний аналіз цих представників вказав на майже стовідсоткову подібність з V. soror з Південно-Східної Азії. Також цей вид виявився тісно спорідненим з гігантським азійським шершнем (Vespa mandarinia), який також є інвазивним видом і найбільшим з відомих видів шершнів. Науковці побоюються, що V. soror може закріпитися в Іспанії через помірний і теплий клімат. Це може призвести до значних втрат у бджільництві, порушення балансу місцевих екосистем і загрози людям, особливо у періоди активного розмноження шершнів восени.

Чим науковців дивують шершні

🥃 Як виявилося, шершні здатні без жодної шкоди здоров’ю споживати великі дози алкоголю. Для цього у них є збільшена кількість копій ферменту, що розщеплює спирт.

🐝 Джмелі захистили свої гнізда від інвазивних азійських шершнів, ще біля входу поваливши нападників донизу.

💩 А от у східних бджіл виявили одразу два методи захисту від шершнів: вони розмістили біля входу до гнізда фекалії тварин і використали антихижацьку сигналізацію.