Джмелі повалили інвазивних шершнів-нападників

Джмелі відбилися від нападу азійських шершнів, що є небезпечним інвазивним видом за межами Азії. У дослідах британських науковців шершням не вдавалося жодного разу успішно атакувати джмелів, які ще біля входу в гніздо валили нападників донизу. Утім, навіть саме сусідство з шершнями призвело до зменшення колонії джмелів, зазначають автори у журналі Communications Biology.

Джміль відбиває атаку шершня, падаючи з ним вниз. Thomas A. O’Shea-Wheller et al. / Communications Biology, 2023

Джміль відбиває атаку шершня, падаючи з ним вниз. Thomas A. O’Shea-Wheller et al. / Communications Biology, 2023

Що сталося між джмелями й шершнями?

Дослідники Ексетерського університету взялися вивчати, як на звичайних європейських джмелів (Bombus terrestris terrestris) впливають тропічні азійські шершні Vespa velutina, які ширяться Європою та полюють на місцевих представників бджолиних. Вчені розмістили колонії джмелів на 12 локаціях в Іспанії з різною щільністю азійських шершнів та зважували їх кожні 2 дні, крім реєстрації поведінки тварин на відеокамеру. Як з'ясувалося, шершні схильні атакувати колонії, у яких джмелі найбільш завантажені добуванням їжі. Однак їм так і не вдавалося вполювати джмеля. При нападі на нього в повітрі джміль кидався разом із шершнем вниз, поки той не відпускав хватку й не здавався. Хоч цей захист ефективно відлякував нападників, із часом маса колоній, які жили в локаціях з найбільшою щільністю азійських шершнів, знижувалася. Поки незрозуміло, чим опосередкований ефект, тож його досліджуватимуть у наступних роботах.

  • Крім інвазивних шершнів, джмелям загрожує і втрата придатних для них територій та використання пестицидів. Якщо ситуація не зміниться, то 76 відсоткам цих комах у Європі загрожуватиме зникнення до 2080 року.