У сім'яниках собак і чоловіків виявили мікропластик

Сім'яники у чоловіків та в собак поповнили список внутрішніх органів, до яких дісталося забруднення мікропластиком — фрагментами пластику, меншими за 5 міліметрів. Хоч концентрація пластику відрізнялася, але була присутня у всіх 70 зразках. Тепер науковці занепокоєні, чи не може мікропластик впливати на чоловічу фертильність. Дослідження вийшло в журналі Toxicological Sciences.

Naiyana Somchitkaeo / Shutterstock

Naiyana Somchitkaeo / Shutterstock


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Який пластик знайшли в сім'яниках?

Науковці проаналізували 47 зразків сім'яників собак та 23 зразки яєчок чоловіків, щоб перевірити в них наявність мікропластику. У всіх них знайшли пластмасу. У собачих сім'яниках концентрація забруднювача складала у середньому 122,6 мікрограма на грам тканин, а в людей — 328,4 мікрограма на грам тканин.

При перевірці типу речовин з'ясувалося, що органи можуть бути забруднені 12 різними видами пластмаси, причому у собак та людей пропорції їх були приблизно однаковими. Найпоширенішим типом пластику в яєчках був поліетилен, з якого виробляють упаковочні матеріали, різні тари та будівельні предмети. Водночас у собак виявили зменшення ваги сім'яників та кількості сперматозоїдів при збільшенні в них частки пластику полівінілхлориду та поліетилентерефталату, які широко використовуються як пакування та джерело текстилю. Чоловічі сім'яники щодо цього не перевіряли, але є ризик, що пластик у людей пов'язаний із такими ж проблемами репродуктивного здоров'я.

Де ще знаходили мікропластик у людей

🩸 Пластикове забруднення неодноразово виявляли у людській крові. А в артеріях його пов'язали з вищим ризиком інфаркту

💗 З крові пластик накопичується і в людському серці, показали нещодавні вивчення

🤰 Пластмасу різних видів знаходили і в людській плаценті