Пластик знайшли у кожній дослідженій людській плаценті

Наразі найбільше свого роду дослідження вказало, що мікроскопічні пластикові частинки присутні у кожній дослідженій плаценті жінок. Її виявили у всіх 62 зразках із відмінністю лише у концентрації пластмасових фрагментів. Поки що невідомо, чи має це забруднення вплив на організм жінки та її плода, однак очікується, що воно зростатиме разом зі збільшенням пластику у довкіллі. Про таку проблему пише Science Alert з посиланням на статтю у журналі Toxicological Sciences.

Мікроскопічний фрагмент пластику з плаценти. Garcia et al. / Toxicological Science, 2024

Мікроскопічний фрагмент пластику з плаценти. Garcia et al. / Toxicological Science, 2024


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Яку пластмасу знайшли у плаценті?

Дослідники Університету медичних наук Нью-Мексико скористалися новим підходом для виявлення пластику у плаценті. Вчені використали хімічні реагенти та надшвидкісну центрифугу, щоб розділити біологічні тканини та пластикові фрагменти величиною від мікрометра у 62 зразках плаценти. З'ясувалося, що концентрація пластмаси у плаценті складає від 6,5 до 685 мікрограмів на грам органа, що навіть більше за відому концентрацію пластику у крові. Імовірно, це через те, що плацента сильно омивається кров'ю, тож накопичує пластик з неї.

Відтак для визначення типу пластику вчені скористалися методом, під час якого розкладають великі молекули високою температурою та визначають за залишком початкову хімічну речовину. 54 відсотки пластику виявилася поліетиленом — найпоширенішим типом пластмаси, з якого виготовляють, зокрема, пакети та пляшки. Інший пластик припадав на полівінілхлорид, нейлон та поліпропілен. Вчені припускають, що ці частинки могли бути у довкіллі десятиліттями, перш ніж їх вдихнули чи спожили люди. Ці результати допоможуть у вивченні впливу пластмаси на людський організм.

  • Водночас немовлята, у порівнянні з дорослими, споживають до десяти разів більше пластику. Причиною цього може бути те, що велика кількість дитячих товарів виготовлена саме з пластику.
  • Про те, звідки беруться мікроскопічні частинки пластику в природі та як впливають на живі організми, читайте у нашому розборі.