Мікропластик проник у людські серця

Мікроскопічні фрагменти пластику вперше виявили у тканинах людського серця. Проаналізувавши зразки із серця 15 пацієнтів, китайські вчені виявили у п'яти типах тканин дев'ять видів пластику, зокрема занесені випадково при хірургічному втручанні. Стаття опублікована у журналі Environmental Science & Technology.

Unsplash

Unsplash

Звідки пластик у серцях?

Пластикове забруднення вже давно вийшло за межі лише навколишнього середовища, діставшись живих організмів, зокрема людини. Як і інші тварини, ми споживаємо пластик з їжею. Найчастіше він потрапляє туди з пакування продуктів і має вигляд мікропластику — фрагментів пластмаси, менших за п'ять міліметрів. Тож не дивно, що вчені неодноразово виявляли його у людських випорожненнях. Утім, з кишківника забруднювач знаходить не лише вихід назовні, а й вглибину тіла. Дослідження вже показували, що різні види пластику наявні і в людській крові. У новій роботі вчені Столичного медичного університету Пекіну вирішили з'ясувати, чи проник пластик і в тканини серця.

Яким пластиком багаті людські серця?

Дослідники проаналізували зразки серцевих тканин від 15 пацієнтів, що пройшли операцію на органі. Мікропластик знайшли у всіх пацієнтів, однак не у всіх тканинах він був розподілений рівномірно. Усього виявили дев'ять видів пластику у п'яти тканинах — перикарді, епікардіальній та перикардіальній жировій тканині, міокарді та вушку лівого передсердя. Розмір пластикових частинок варіював, але найбільший сягав 469 мікрометрів, або близько половини міліметра.

Серед найпоширеніших типів пластику — поліетилентерефталат, поліпропілен, поліетилен та поліметилметакрилат. Деякі з них вчені пов'язують із випадковим внесенням під час операцій, наприклад з інструментів, однак інші в медичному обладнанні не зустрічаються. Також пластик виявили у всіх зразках крові, що їх відібрали від половини пацієнтів.

  • Про те, звідки береться мікропластик і в чому його загроза для природи і людини, читайте у нашому розборі.

👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!