У 15 разів ширша за Землю сонячна пляма розвернулася у бік нашої планети

Сонячна пляма діаметром як 15 Земель розвернулася у бік нашої планети. Вона настільки велика, що її з Марса зміг побачити ровер «Персеверанс». А тепер і на Землі її видно неозброєним оком, якщо одягнути спеціальні окуляри для спостереження за Сонцем, розповідає Space.com.

Зображення плями від обсерваторії SDO. NASA / SDO

Зображення плями від обсерваторії SDO. NASA / SDO


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як виросла пляма й чим вона загрожує?

Плями на Сонці утворюються постійно через особливості його магнітного поля — по суті це просто холодніші (і тому темніші) ділянки. Вони є важливим чинником космічної погоди для планет Сонячної системи, бо провокують спалахи випромінювання і навіть викиди речовини з Сонця. Зазвичай ці плями мають розмір від 16 кілометрів до 12 тисяч — майже як діаметр Землі. Але іноді вони сходяться разом, як це сталося із плямою AR3576. Вона має розмір у 200 тисяч кілометрів й складається із щонайменше чотирьох окремих плям.

Тиждень тому пляму сфотографував «Персеверанс» під час своїх спостережень за небом, а тепер, коли AR3576 обернена до Землі, можна чекати полярних сяйв і вимкнень радіовипромінювання. За підрахунками геліофізиків, на плямі вже виникають спалахи класу М, але невдовзі можуть виникнути й напотужніші — класу Х. Вони будуть направлені прямо на Землю, тому варто очікувати геомагнітних бур.

Пляма, якою її побачив «Персеверанс». JPL / NASA

Пляма, якою її побачив «Персеверанс». JPL / NASA

  • Раніше «Персеверанс» також фотографував сонячні плями — у серпні він з Марса стежив за однією цілих три дні.
  • А нещодавно Землю вже досяг один з наслідків сонячного спалаху. Потужний викид плазми, що спричинив збій радіозв'язку над Тихим океаном.

Фото в анонсі: Сонячна пляма, знімок якої отримав фотограф з Аргентини. Eduardo Schaberger Poupeau