Сонячна плазма вимкнула радіозв'язок над Тихим океаном

Сонячна пляма випустила 6 лютого у бік Землі швидкісний викид плазми, який спричинив вимкнення радіозв'язку над південною частиною тихоокеанського узбережжя. Плазма, як визначили геліофізики, летіла крізь сонячну атмосферу на швидкості 400 кілометрів на секунду, повідомляє Space.com.

Викид плазми, який зареєструвала обсерваторія SDO. NASA / SDO

Викид плазми, який зареєструвала обсерваторія SDO. NASA / SDO


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що ще відомо про цей викид?

Спостереження сонячних обсерваторій, зокрема SOHO і SDO, виявили, що викид відбувся після спалаху на сонячній плямі AR3575. Спалах віднесли до класу М4 — його яскравість майже досягла значення для найпотужнішого класу спалахів X. Імпульс рентгенівського й ультрафіолетового випромінювання від спалаху досяг Землі менш як за 8 хвилин, іонізувавши верхній шар нашої атмосфери. Це спричинило вимкнення радіозв'язку на частоті нижче 30 мегагерців в Австралії і Південно-Східній Азії на годину.

Також науковці відзначили, що після викиду плазми на місці плями відбувся й викид корональної маси — схоже явище, але набагато швидше, коли плазма вилітає з Сонця на швидкості до 3 тисяч кілометрів на секунду. Цей викид корональної маси вже став третім у цьому місяці, але він навряд досягне Землі напряму. Він може промайнути повз, спричинивши слабку геомагнітну бурю 8-9 лютого. Також існує 25-відсоткова імовірність, що з цієї ж плями може виникнути спалах класу Х.

А це викид корональної маси, який відбувся після викиду плазми з тієї ж сонячної плями. SOHO

А це викид корональної маси, який відбувся після викиду плазми з тієї ж сонячної плями. SOHO

  • У грудні минулого року Сонце випустило в бік Землі найпотужніший за шість років спалах. Його віднесли до класу X2.8, а на Землі він спричинив полярні сяйва та, імовірно, також перебої у радіозв'язку.
класу М4
Класи спалахів мають назви A, B, C, M і X, де A — найменш потужний, а X — найбільш. Кожна категорія також має дев’ять підкатегорій, які також відрізняються за потужністю, наприклад, від C1 до C9, M1 до M9 і від X1 до X9