Сонячна пляма випустила 6 лютого у бік Землі швидкісний викид плазми, який спричинив вимкнення радіозв'язку над південною частиною тихоокеанського узбережжя. Плазма, як визначили геліофізики, летіла крізь сонячну атмосферу на швидкості 400 кілометрів на секунду, повідомляє Space.com.
👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!
Що ще відомо про цей викид?
Спостереження сонячних обсерваторій, зокрема SOHO і SDO, виявили, що викид відбувся після спалаху на сонячній плямі AR3575. Спалах віднесли до класу М4 — його яскравість майже досягла значення для найпотужнішого класу спалахів X. Імпульс рентгенівського й ультрафіолетового випромінювання від спалаху досяг Землі менш як за 8 хвилин, іонізувавши верхній шар нашої атмосфери. Це спричинило вимкнення радіозв'язку на частоті нижче 30 мегагерців в Австралії і Південно-Східній Азії на годину.
Також науковці відзначили, що після викиду плазми на місці плями відбувся й викид корональної маси — схоже явище, але набагато швидше, коли плазма вилітає з Сонця на швидкості до 3 тисяч кілометрів на секунду. Цей викид корональної маси вже став третім у цьому місяці, але він навряд досягне Землі напряму. Він може промайнути повз, спричинивши слабку геомагнітну бурю 8-9 лютого. Також існує 25-відсоткова імовірність, що з цієї ж плями може виникнути спалах класу Х.
- У грудні минулого року Сонце випустило в бік Землі найпотужніший за шість років спалах. Його віднесли до класу X2.8, а на Землі він спричинив полярні сяйва та, імовірно, також перебої у радіозв'язку.