Сонце виштовхнуло супутники Starlink з орбіти

Зростання сонячної активності призвело до того, що супутники Starlink почали частіше входити в атмосферу Землі. За прогнозами науковців, максимум сонячної активності припаде на літо цього року, після чого вплив Сонця на атмосферу Землі та супутники на її орбіті зменшиться. Однак до того часу доля Starlink може спіткати й дослідницькі супутники та навіть космічні телескопи. Дослідження опублікували в журналі Frontiers in Astronomy and Space Science.

Художнє зображення супутників Starlink на орбіті Землі. Wikideas1 / Wikimedia Commons

Художнє зображення супутників Starlink на орбіті Землі. Wikideas1 / Wikimedia Commons

Як сонячна активність скинула супутники з орбіти?

Оскільки мережа Starlink складається з понад 7000 супутників, що становлять 65 відсотків усіх активних супутників на орбіті Землі, науковці сфокусувалися саме на них для вивчення впливу сонячної активності на рух супутників. Як виявилося, з 2019 року, коли відбулися перші запуски супутників Starlink, 523 з них повернулися в атмосферу Землі. При цьому у 2020 таких повернень було лише два, а у 2024 — уже 316, що стало рекордом за весь час.

Науковці з’ясували, що зростання частоти повернень супутників припало на збільшення сонячної активності протягом 25-го сонячного циклу, впродовж якого Сонце активніше за попередні цикли. Більшість цих повернень сталася в періоди, коли активність нашого світила була підвищеною, але не спричиняла магнітних бур на Землі. Це науковці пов’язують з поступовим нагріванням зовнішніх шарів атмосфери нашої планети, збільшенням її впливу на супутники та їх сповільненням. Однак в періоди виникнення сильних сонячних бур супутники Starlink входили в атмосферу значно швидше.

Що загрожує апаратам на орбіті

🌍 Крім сонячної активності, на супутники на орбіті впливає й глобальне потепління на Землі. Як виявилося, через нього стоншується зовнішній шар атмосфери й у ньому не згорає космічне сміття, що загрожує апаратам.

🗑 Накопичення космічного сміття є іншою проблемою, що не лише загрожує зіткненням робочим супутникам, але й регулярно падає на Землю — у 2024 таких випадків було три щодня.

🛰 Зростання сонячної активності спричинило й виведення з ладу телескопа-мисливця на астероїди NEOWISE, який працював у космосі 14 років. Щоб його долю не повторив телескоп «Габбл», NASA і SpaceX планують підняти його орбіту.