Збільшення викидів парникових газів загрожуватиме виведенню супутників на орбіту

Безконтрольне збільшення викидів парникових газів загрожуватиме виведенню на орбіту близько двох третин супутників вже до кінця століття. Це пов’язано зі стоншенням верхнього шару атмосфери Землі, через що космічне сміття не входить в атмосферу, де згорає, а залишається на орбіті, де становить загрозу для космічних апаратів. А оскільки з часом потреба в супутниках збільшується, зокрема для забезпечення зв’язку, то необхідно і вводити заходи для безпечного виведення їх у космос, зокрема обмежувати викиди парникових газів. Дослідження опублікували в журналі Nature Sustainability.

Розподіл космічного сміття навколо Землі. NASA

Розподіл космічного сміття навколо Землі. NASA

Як парникові гази в атмосфері впливають на супутники на орбіті?

Науковцям вже було відомо, що виділення парникових газів призводить до відбиття інфрачервоних променів з космосу через що верхні шари атмосфери охолоджуються, стоншуються та стають менш щільними. Вони вирішили змоделювати, скільки супутників буде безпечно виводити на орбіту в майбутньому, якщо викиди парникових газів продовжуватимуть зростати.

Як з’ясувалося, за сценарію повної відсутності заходів з протидії викидам можливість виводити супутники на орбіту скоротиться на 50-66 відсотків, залежно від активності Сонця, яке може розширити верхні шари атмосфери. Так на орбіті зможуть знаходитися не більше 25 мільйонів супутників у період мінімуму сонячної активності та 40 — у період максимуму.

Для порівняння, вже зараз мережа супутникового інтернету Starlink має понад сім тисяч супутників, а її китайський конкурент Qianfan планує запустити 14 тисяч таких супутників. Крім таких приватних супутників, на орбіті постійно функціонують Міжнародна космічна станція та тисячі супутників для моніторингу клімату, супутникового зв’язку та досліджень космосу. Усім їм загрожує космічне сміття, яке через стоншення атмосфери не опускається та не згорає.

  • Звичайно, крім протидії викидам парникових газів, захистити супутники можна й прибираючи космічне сміття з орбіти. Тоді можна запобігти таким випадкам, як розривання російських супутників на орбіті, яке минулого року налякало астронавтів МКС.
  • Протилежна проблема — розширення земної атмосфери під впливом сонячної активності — призвела до припинення роботи телескопа NEOWISE, який протягом 14 років досліджував галактики, туманності, астероїди, комети й карликові планети.