Після 14 років роботи NASA вимкне космічний телескоп-«мисливець за астероїдами» NEOWISE

NASA прийняла рішення вимкнути космічний телескоп NEOWISE, який 14 років досліджував спершу галактики і туманності, а потім астероїди, комети й карликові планети. Свої спостереження він продовжуватиме до 31 липня, а 8 серпня йому надішлють команду перейти у режим сну. Після цього телескоп буде повільно спускатися зі своєї орбіти в атмосферу Землі, де згорить наприкінці 2024 або на початку 2025 року. Про рішення повідомила космічна агенція.

NASA / JPL

NASA / JPL

Чому телескопу не продовжують місію?

Попри те, що NEOWISE належить до космічних апаратів-довгожителів, лишатися на службі так само довго, як, наприклад, «Габблу», йому заважають особливості орбіти та вичерпані ресурси. Телескоп розташований на сонячно-синхронній орбіті на висоті приблизно 525 км від поверхні Землі. На цій орбіті він постійно знаходиться в одному і тому ж місці відносно Сонця, але і піддається руйнівному впливу зорі.

Зокрема сонячні спалахи та викиди речовини з корони Сонця, які зараз стають активнішими, розширюють земну атмосферу та уповільнюють телескоп. І якби NEOWISE мав ресурси увімкнути двигуни, він би міг коригувати свою траєкторію. Але жодна команда з Землі не може цього виправити, тому його просто вимкнуть до того, як він опуститься занадто низько, щоб його можна було використовувати.

Утім, NASA вже готується відправити у космос наступника NEOWISE — інфрачервоний телескоп NEO Surveyor. Він також шукатиме астероїди та комети, а особливо ті, що потенційно можуть нести небезпеку Землі.

  • Проблема зниження орбіти нависає і над «Габблом». Але NASA разом зі SpaceX планують підняти телескоп та навіть провести його ремонт, щоб він продовжив роботу ще на кілька років, відтягнувши згоряння в атмосфері Землі.
«Габблу»
«Габбл» працює у космосі вже 34 роки