Смерть не завадила метеликам прикинутися сухим листям
Живі та мертві квітососові метелики роду Eudocima прикинулися сухим листям, повторивши не тільки його забарвлення, але й структуру з жилками та навіть відблиски світла. Подібність з листком виявили у крилах навіть метеликів з музейних колекцій, хоча зазвичай забарвлення тварин невдовзі після смерті блідне. Збереження забарвлення після смерті свідчить про те, що воно спричинене не тільки кольоровими пігментами, а й будовою самих крил метеликів. Про це розповіли у Science.
Як забарвлення може виникати через будову крил метеликів?
Науковці вивчали крила метелика Eudocima aurantia з родини квітососових і виявили, що вони здаються об’ємними навіть попри те, що насправді є пласкими. Ба більше, під кутом 60 градусів крила відбивали світло так, що ідеально повторювали відблиски на сухому листі. Їх вивчення під електронним мікроскопом показало, що такий вигляд крилам метеликів надає поєднання пігментів і структурного забарвлення.

Метелик Eudocima aurantia на листку в природному середовищі та крило метелика, що нагадує сухий листок. Kelley et al. / Current Biology, 2025
У лусці на крилах метеликів науковці виявили наноструктури, здатні вибірково пропускати, відбивати та заломлювати світло, що і називають структурним забарвленням. Зазвичай воно дозволяє тваринам утворити яскравий колір покриву, але у випадку E. aurantia воно надає глибини кольорам, що робить зображення листка на крилах об’ємним. Завдяки такому реалістичному забарвленню метелику вдається уникати птахів та інших хижаків.
Ким і для чого прикидаються інші членистоногі
🪲 Австралійські жуки виростили на спині утворення у вигляді терміта, щоб пробиратися в гнізда справжніх термітів й отримувати від них їжу.
🐜 Деякі види павуків-стрибунів прикидаються мурахами, але роблять це неідеально. Як виявилося, і від цього є користь — так їх не з’їдають тварини, що полюють на мурах.
🕷 А от прикидання інших видів комах під самих павуків-стрибунів вразило схожістю не лише науковців, а й штучний інтелект: деякі комахи були схожими на павуків на понад 90 відсотків.