Шимпанзе побарабанили каменями по деревах для спілкування на відстані
Шимпанзе з Ґвінеї-Бісау побарабанили каменями по стовбурах дерев для створення достатньо гучних звуків, щоб передавати інформацію на великі відстані в густих лісах. Науковці вважають, що ця нова поведінка є удосконаленням їхньої звички барабанити по стовбурах дерев для того, щоб спілкуватися на відстані чи показувати домінантне положення в групі. Таке використання інструментів для того, що тварини раніше робили руками чи ногами, може свідчити про розвиток у них примітивної культури. Дослідження опублікували в журналі Biology Letters.
Відео кидання каменів у стовбур дерева та стукання по ньому ногами, що шимпанзе використовували для спілкування на великій відстані. Sem van Loon / YouTube
Як дізналися про спілкування за допомогою ударів каменями?
Науковці спостерігали за групою диких західних шимпанзе (Pan troglodytes verus) за допомогою фотопасток. Крім уже поширених у них гучних звуків й ударів долонями та стопами по стовбурах дерев для спілкування, дослідники помітили нову поведінку — підіймання каменів поруч із деревом та удари ними по стовбуру чи кидання їх у дерево. Щоб з’ясувати, чи використовують шимпанзе удари каменями саме для спілкування, науковці порівняли їх зі звичайними ударами кінцівками по стовбурах дерев.

Самець шимпанзе з каменем, який він кинув у стовбур дерева для передавання сигналів на велику відстань. van Loon et al. / Biology Letters, 2025
Як виявилося, у більшості випадків шимпанзе використовували ці два підходи по черзі чи в подібних ситуаціях. Утім між ними була ключова відмінність: перед ударами каменями по стовбурах тварини видавали більше звуків ухкання та робили коротшу павзу порівняно з іншими способами спілкування. Це може свідчити про використання ударів камінням для передавання сигналів з іншим сенсом, ніж в ударів просто кінцівками.
Дослідники також помітили, що такої поведінки молоді особини навчалися в старших, що вказує на її культурне передавання, а не вроджену навичку вдаряти каменями по стовбурах для спілкування. Науковці вважають, що це свідчить про складнішу культуру в шимпанзе, ніж уважали досі. До того ж це вказує на те, що передавання навичок між особинами є не унікальним для людей.
Як спілкуються між собою шимпанзе
👂 Те, що шимпанзе використовують удари по стовбурах дерев саме для спілкування на відстані, підтвердило спостереження науковців: тварини обирають стовбури з найкращим звуком.
😢 Самці з різних груп шимпанзе використовують жести для закликання самиць до спарювання, зокрема барабанять руками по різних об’єктах. Але в деяких групах така поведінка зникає через смерть самців.
👌 Жести шимпанзе з різних груп виявилися неоднаковими: навіть один жест вони можуть використовувати з різним значенням — це назвали жестовими діалектами.
🤝 Поширенню жестів та інших методів спілкування сприяє й те, що самиці шимпанзе часто покидають групу та приєднуються до іншої. Так серед шимпанзе поширилися навички добування їжі складними інструментами.
🗣 У близьких родичів шимпанзе та людини, приматів бонобо, виявили ключову для людського мовлення особливість: вони поєднують різні звуки в комбінації з новим значенням.