Обмін навичками між групами навчив шимпанзе добувати їжу складними інструментами

Обмін навичками між соціальними групами, який відбувається через міграцію молодих самиць, навчив шимпанзе добувати їжу складними інструментами, що може бути передумовою утворення складної культури. Але, як виявилося, недостатні зв’язки між їхніми групами заважають розвитку культури, подібної на людську. І навіть тоді, коли навички передаються між групами, вони можуть втрачати свою користь або не закріплюватися через упереджене ставлення до носія нової навички, який прибув з іншої групи. Дослідження культури шимпанзе поглибить знання про різницю в соціальності людей та інших приматів. Результати дослідження опублікували в журналі Science.

Обмін навичками між групами навчив шимпанзе добувати їжу складними інструментами. GIPHY

Обмін навичками між групами навчив шимпанзе добувати їжу складними інструментами. GIPHY

Які навички шимпанзе вивчали науковці?

Науковці вивчали 144 окремі соціальні групи шимпанзе, вивчаючи у них навички трьох рівнів складності: без використання інструментів, з використанням простих інструментів і з використанням складних наборів інструментів. Додатково вони вивчали генетичні маркери, щоб визначити спорідненість між 35 групами та порівняти її зі складністю навичок.

Як виявилося, у 80 відсотках випадків використання складних наборів інструментів було пов’язаним з генетичними маркерами міграції за останні 15 тисяч років. Як вважають науковці, міграція дозволяє поширити прості навички на більшу територію, де шимпанзе адаптуються до нових умов і розвивають складнішу поведінку. Це підтверджується і тим, що складність навичок залежить від контактів між групами — чим тісніші такі контакти, тим більша ймовірність того, що у групах утвориться якась форма складної поведінки.

Натомість прості навички частіше виникали спонтанно і незалежно в різних групах. Такі результати свідчать про те, що культурна еволюція не є виключно людською рисою, а може траплятися і в інших видів тварин. Вивчення механізмів передачі знань у соціальних групах приматів й інших тварин може допомогти зрозуміти еволюцію й ранніх людських цивілізацій.

Що уміють шимпанзе

⚔️ Шимпанзе та горил вперше помітили за відкритими конфліктами, які призвели до загибелі двох дитинчат горил. Науковці припускають, що тварини могли конкурувати за ресурси або ж шимпанзе полювали на дитинчат горил, сплутавши зі здобиччю.

🤕 Шимпанзе застали за оброблянням своїх і чужих відкритих ран комахами для самолікування. А також вони виявилися другими відомими приматами, які обробляють рани лікарськими рослинами.

🙉 Шимпанзе здатні повторювати одне за одним не лише навички: вони також навчилися одне в одного запихати траву в анус і вуха та повторили гру та догляд за шерстю, коли бачили інших особин, що роблять те саме.