Шимпанзе в Уганді побарабанили по коренях дерев, причому обрали такі, що звучать найголосніше. Це свідчить на користь гіпотези про те, що шимпанзе використовують пеньки саме для передавання сигналів на великі відстані, а не для демонстрації домінантності, як вважали раніше. Такі результати допоможуть краще зрозуміти комунікацію та спрямовані на неї дії в шимпанзе та інших приматів. Дослідження опублікували в журналі American Journal of Primatology.
Дошкоподібні корені двох дерев, Cynometra alexandri та Celtis mildbraedii, які використовували шимпанзе. Wilhelm et al. / American Journal of Primatology, 2024
Як вивчали комунікацію шимпанзе?
Науковцям вже було відомо про те, що західні шимпанзе (Pan troglodytes verus) можуть обирати дошкоподібні корені, які виступають додатковою опорою для деяких дерев Африки, за тим, як вони звучать під час ударів по них. Щоб підтвердити, що основним фактором такого вибору є саме звучання і що ця поведінка характерна для всіх шимпанзе, дослідники протягом місяця спостерігали за 12 дорослими самцями східних шимпанзе (Pan troglodytes schweinfurthii) в Уганді.
Як виявилося, шимпанзе найчастіше обирали два види дерев — мухімбі (Cynometra alexandrii) та зоряне яблуко (Chrysophyllum albidum), які мають розвинені дошкоподібні корені. Крім того, самці обирали дерева з більшим діаметром, площею та шириною коренів, що свідчить про надання переваги деревам із певними фізичними властивостями. Як вважають дослідники, шимпанзе можуть обирати дерева, звук від яких поширюється на доволі великі відстані, але у межах розселення їхньої соціальної групи, щоб сигнали не почули чужинці. Якщо вдасться підтвердити цю гіпотезу, це розширить наші знання щодо спілкування шимпанзе всередині групи та міжгрупові сутички й відмінності.
Як спілкуються шимпанзе
Зміцнити відносини всередині групи шимпанзе може гра: дослідження показало, що дорослі шимпанзе грають одне з одним перед спільним захистом території чи полюванням.
Гру, а також грумінг, тобто догляд за шерстю, шимпанзе здатні повторювати одне за одним: якщо одна особина це починає, то з високою ймовірністю до неї приєднаються інші.
Темп жестових розмов шимпанзе виявився подібним до темпу людського спілкування, а шимпанзе та бонобо зрозуміли наміри одне одного з жестів, причому без попереднього навчання.
Також шимпанзе виявилися здатними передавати навички з однієї групи до іншої, що посприяло появі у них складних навичок. Але, на відміну від людей, в них не виникло складної культури через недостатні зв’язки між групами.