Самиці макак перенесли пологи легше за людей і не помирали під час них

Самиці макак перенесли пологи легше за людей і не помирали під час них, показало дослідження протягом 27 років. Хоча вони, як і люди, народжують великих дитинчат, чия голова лише трохи менша за таз матері, це не призводить до ускладнень вагітності. Розуміння того, яким чином еволюція макак призвела до таких пологів, допоможе полегшити пологи й у людей, адже зараз смертність під час них становить один-два відсотки вагітних. Результати дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Японська макака з дитинчам. Nagara Oyodo / Unsplash

Японська макака з дитинчам. Nagara Oyodo / Unsplash

Чому пологи макак проходять легше за людські?

Оскільки у людей і японських макак (Macaca fuscata) співвідношення розмірів голови дитини й тазу матері надзвичайно подібні, науковці досліджували 112 самок у природному парку в Австрії. За період дослідження у популяції народилося 281 дитинча, а після пологів самиці в середньому жили ще 10 років.

Науковці сформулювали три можливі причини пояснення такого виживання серед самиць макак. По-перше, череп плоду макак може бути гнучким, як і в людей, що сприяє легшому його проходженню під час пологів. По-друге, таз і сполучна тканина самиць можуть бути більш гнучкими, ніж у людей, тож вони менше травмуються під час пологів. По-третє, пологи у макак можуть протікати більш плавно, тож таким чином таз встигає деформуватися для проходження плоду.

Загалом відмінності між людьми та макаками у будові тазу та перебігу пологів можуть бути ключовою причиною, чому самиці макак переносять народження дитинчати легше, ніж люди. Подальше дослідження цих відмінностей може допомогти зрозуміти, як зробити фізіологічні пологи у жінок легшими, а відновлення після них — швидшим.

Що дізнавалися про ускладнення вагітності

🚶‍♀️ Причиною, з якої в людей пологи протікають проблематичніше, ніж в інших ссавців, є прямоходіння. Як виявилося, через пристосування тазу до ходіння на двох ногах плід під час народження має повертати голову та плечі.

🐴 У коней та людей виявили спільну причину викиднів на ранніх термінах — хромосомні порушення плода. Оскільки цих тварин регулярно оглядають ветеринари, науковці зможуть більше дізнатися про ці порушення та їх запобігання.

🤰 Значним фактором ризику ускладнень вагітності виявилася також пересадка органів, а сама вагітність трохи підвищила ризик відторгнення органа. Тим часом надмірна вага матерів підвищила ризик смерті плода, діабету вагітних і навіть передчасних пологів.