У коней та людей виявили спільну причину викиднів

Генетики з'ясували, що хромосомні порушення у плода є основною причиною викиднів у кобил в першому триместрі — так само, як і в людей. Серед цих патологій були збільшення та зменшення кількості хромосом, а також порушення їхньої будови. На думку науковців, завдяки схожим на людські патологіям під час вагітності, коней можна використовувати як моделі для вивчення перебігу вагітності в людей. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Soledad Lorieto / Unsplah

Soledad Lorieto / Unsplah

Навіщо вивчали вагітність коней?

У людей викидні спричиняють передчасне переривання однієї з шести виявлених вагітностей. Провідною причиною викиднів у жінок після сьомого тижня вагітності називають хромосомні порушення плода, або аберації, а викидні до сьомого тижня вивчати важче через складність відбору матеріалу та те, що жінки не завжди звертаються до лікарні з цими патологіями.

Допомогти вивчати пов’язані з вагітністю патології могли б тварини, однак досі бракує моделей, які були б подібними до людської вагітності, зокрема у тому, що стосується хромосомних порушень, адже в ембріонах інших видів їх не виявляли. Враховуючи значну подібність вагітності коней та людей, науковці зі Сполученого Королівства та США вирішили дослідити викидні в кобил, щоб перевірити, чи не були вони спричинені хромосомними порушеннями плоду.

Через що траплялися викидні в коней?

Науковці аналізували геном ембріонів та плаценти, тобто продуктів зачаття, від кобил, що втратили лошат внаслідок викидня. Як виявилося, за 57 відсотків викиднів у перші 110 днів вагітності, тобто в першому триместрі, були відповідальні саме порушення в кількості або будові хромосом плода.

Найбільш частим типом порушень була триплоїдність, тобто наявність трьох наборів хромосом замість двох, і вона була відповідальною за 42 відсотки викиднів до 55-го дня вагітності. Анеуплоїдія або трисомія — втрата або набуття хромосоми відповідно — в одній з 32 хромосомних пар були пов’язаними зі смертю плода в перші 10 тижнів вагітності.

Будова ембріона лошати з триплоїдністю. Lawson et al. / PNAS, 2024

Будова ембріона лошати з триплоїдністю. Lawson et al. / PNAS, 2024

Після 110-го дня вагітності у продуктах зачаття виявляли зміни не в кількості, а тільки в самій будові хромосом, такі як подвоєння чи видалення їх ділянок. Тобто у коней, як і в людей, зміни в кількості хромосом, так звані хромосомні синдроми, були значним фактором ризику переривання вагітності саме на ранніх термінах.

Чим це допоможе вагітним?

Коні є першими тваринами, в ембріонах яких знайшли хромосомні порушення, подібні до людських. Як вважають науковці, через це коні можуть бути ідеальними модельними об’єктами для вивчення пов’язаних з вагітністю патологій і в людей, адже в них схожа тривалість вагітності, подібна будова хромосом, а основною причиною збільшення ризику викидня, як і в людей, є вагітність у старшому віці. Окрім цього, за ними доглядають ветеринари-гінекологи, тож дані про перервані вагітності легко збирати.

  • Як виявили шведські науковці, тривалість вагітності у людей визначається генетичним компромісом між потребами матері й дитини.
  • А за підвищений апетит у вагітних виявився відповідальним дофаміновий рецептор в області мозку, яка бере участь у системі винагород і може стимулювати переїдання.