Пересадка органів значно збільшила пов’язані з вагітністю ризики — передчасні пологи, народження дитини з недостатньою вагою та прееклампсії, тобто стану, який супроводжується високим кров’яним тиском, порушенням функції печінки та нирок і навіть задишкою через рідину в легенях. Це виявив метааналіз 22 досліджень на основі даних про 93 мільйони вагітностей. Також науковці помітили незначний зворотний зв’язок — вагітність підвищувала імовірність відторгнення або відмови пересадженого органа. Такі результати опублікували в журналі JAMA Network Open.
Наскільки більшим був ризик ускладнень вагітності через трансплантацію?
Використані у метааналізі дослідження містили дані про 4431 вагітних жінок, які в більшості мали пересаджені нирки, а також — печінку, серце та легені. Дослідження показало, що ризики прееклампсії, передчасних пологів та недостатньої ваги немовляти при народженні у вагітних з трансплантованими органами були вищими в 5,83, 6,65 та 6,51 раза відповідно порівняно з вагітними без трансплантації. Дослідження також виявило, що хоча ризик передчасних пологів був високим, більшість жінок народжували з різницею приблизно в 3 тижні порівняно з контрольною групою.
Під час вагітності у 2,39 відсотка жінок спостерігали відторгнення трансплантованого органу, а його відмову — у 1,55 відсотка вагітних. Подальші дослідження того, як зміни в організмі вагітних впливають на життєздатність трансплантованих органів і як імунна відповідь на трансплантований орган змінює перебіг вагітності, допоможуть краще дбати про вагітних жінок з трансплантованими органами.
- Раніше науковці показали, що пересадка самої матки для лікування безпліддя може бути безпечним і ефективним способом народити дитину для жінок, які до цього не мали такої можливості.