Надмірна вага жінок підвищила ризик ускладнень вагітності

Надмірна вага у жінок підвищила ризик різноманітних ускладнень вагітності та пологів, показало дослідження майже двох мільйонів вагітностей у Швеції. Як виявилося, найбільшим вплив був на ризик діабету вагітних, народження дитини з великою вагою, смертності немовлят та передчасних пологів. Це дослідження вказує на необхідність дотримуватися нормальної ваги для здоров’я вагітних та немовлят. Результати опублікували в журналі The Lancet Public Health.

Надмірна вага жінок підвищила ризик ускладнень вагітності. GIPHY

Надмірна вага жінок підвищила ризик ускладнень вагітності. GIPHY

Як надмірна вага була пов’язаною з ризиком появи ускладнень?

Науковці проаналізували дані про індекс маси тіла матерів та появу ускладнень вагітності та пологів для 1,97 мільйона вагітностей у Швеції з 2000 по 2020 рік. Як виявилося, надмірна вага матері була пов’язаною з більш як половиною випадків діабету вагітних, більш як третиною випадків народження дитини з великою вагою та майже 13 відсотками смертності немовлят.

Діти, народжені у матерів з надмірною вагою, у 15 відсотків випадків мали низьку оцінку за шкалою Апґар — системою оцінки стану немовляти за серцебиттям, реакцією на подразники та зовнішнім виглядом. А самі матері з надмірною вагою у більш як чверті випадків мали прееклампсію — комплекс ускладнень вагітності, з підвищеним тиском, порушенням функції печінки та нирок, задишкою та порушенням зору. У таких матерів також у 8,5 відсотка випадків була загроза викидня, а в п’яти відсотках — передчасних пологів.

Цікаво, що поява деяких ускладнень залежала від регіону народження матерів. Так ризик пов’язаного з надмірною вагою діабету вагітних був вищим у жінок з Південної Азії, порівняно з тими, що народилися у Швеції. Тож для жінок з різних регіонів потрібно розробляти різні підходи для запобігання ускладненням вагітності через зниження ваги до нормальної.

Як вага батьків впливає на дітей

🤰 Зовсім нещодавно науковці з’ясували, що ожиріння у матерів підвищує ризик раптової смерті немовлят: перший ступінь ожиріння підвищував цей ризик на 10 відсотків, другий — на 20 відсотків, третій — на 39 відсотків.

🍔 Але вплив мала не тільки вага матері — у чоловіків, які споживали багато жирної їжі, діти народжувалися із метаболічними порушеннями, що можуть призвести до ожиріння та діабету.

🕙 На здоров’я немовлят впливав також вік татусів: незалежно від віку матері, чим старшими був батько, тим більшим був ризик народження недоношеної дитини.