«Розетта» роздивилася органіку на кометі Чурюмова — Герасименко

Команда дослідників проаналізувала дані зі спектрометра станції «Розетта», яка встигла дослідити кому комети Чурюмова — Герасименко перед її проходженням найближчої до Сонця точки. Аналіз виявив ансамбль з понад 40 органічних молекул, який збігається із органічним складом інших тіл Сонячної системи, а отже вказує на спільну досонячну історію. Результати роботи доступні у журналі Nature Communications.

Зображення комети Чурюмова — Герасименко, яке зробила «Розетта». ESAC

Зображення комети Чурюмова — Герасименко, яке зробила «Розетта». ESAC

3 серпня 2015 року комета Чурюмова — Герасименко знаходилася на відстані 1,2 астрономічної одиниці від Сонця, майже досягнувши свого перигелію. Тоді ж спектрометр DFMS на борту «Розетти» дослідив як виділення газу з ядра комети, так і частинки пилу, що простягнулися на 215 кілометрів від нього. Нагріті Сонцем частинки стали доступними для дослідження інструмента, який зміг роздивитися 44 органічні молекули, серед яких деякі були виявлені у кометах вперше: нонан (C9H20), нафтален (C10H8), бензиламін (C7H9N), пропен (C3H6), а також підтвердилася наявність бензойної кислоти (C7H6O2), етилену (C2H4) та пропілену (C3H6), про вміст яких у складі комет повідомлялося раніше, але менш достовірно.

Вуглецевовмісні нейтральні молекули, які знайшла «Розетта» на комета Чурюмова — Герасименко, порівняно з виявленими речовинами у міжзоряному середовищі та молекулярній хмарі Тільця. N. Hänni et al. / Nature Communications, 2022

Вуглецевовмісні нейтральні молекули, які знайшла «Розетта» на комета Чурюмова — Герасименко, порівняно з виявленими речовинами у міжзоряному середовищі та молекулярній хмарі Тільця. N. Hänni et al. / Nature Communications, 2022

Автори роботи, дослідники Бернського університету, що у Швейцарії, спільно із колегами з Америки і Бельгії, зазначають, що порівнюючи знайдені на кометі Чурюмова — Герасименко речовини із складом комети Галлея, можна припустити, що кометна крига подібна за складом із льодами міжзоряного середовища, навіть попри те, що самі комети є об'єктами, які піддалися протягом своєї еволюції значним змінам. Крім того, співвідношення вмісту знайдених речовин подібні органіці у кільцях Сатурна, а також хондритовим метеоритам, що свідчить про спільну досонячну історію. А складні органічні молекули, які знайшли на кометі Чурюмова — Герасименко, імовірно, не є продуктом обробки у ході її еволюції, а успадковані з ранніх стадій формування Сонячної системи.

☄️Що цікавого ховає комета?

🌟«Розетта» застала сяяння в комі комети Чурюмова — Герасименко, подібне до полярних сяйв на Землі

🔍А Європейська космічна агенція закликала пошукати на кометі зміни після того, як вона зблизилася з Сонцем. За посиланням спробуйте відмінності у фото!