Російський супутник розірвався на орбіті й змусив ховатися астронавтів МКС

У середу 26 червня неробочий російський супутник розірвався на орбіті, створивши понад 180 уламків. Це змусило працівників Міжнародної космічної станції сховатися в апаратах, у яких вони прибули на станцію, готуючись до негайного відбуття. За годину небезпека для космонавтів минула, але потрібні тижні або місяці, щоб уламки припинили створювати загрозу для роботи інших апаратів на орбіті. Про це повідомило видання The Guardian.

Міжнародна космічна станція. NASA / Crew of STS-132<br>

Міжнародна космічна станція. NASA / Crew of STS-132

Чому розірвався супутник?

Супутник Ресурс-П1 розірвався на висоті 355 кілометрів на низькій земній орбіті, де зазвичай працюють супутники. Досі достеменно не відомо, що спричинило руйнування супутника, який вийшов з ладу у 2022 році, адже роскосмос не прокоментував подію. Утім раніше, у 2021 році, росія вже використовувала наземні ракетні установки, щоб завдавати удари по своєму супутнику.

Як зазначив Джонатан МакДовелл, астроном з Гарвардського університету, навряд чи росія використала б ракетну установку на такому великому супутнику, але цього не можна виключати. Іншою можливою причиною інциденту назвали вибух залишків палива на борту. Має минути час, перш ніж уламки Ресурса-П1 увійдуть в земну атмосферу і згорять у ній, припинивши створювати загрозу для інших супутників.

Що ще відомо про космічне сміття

🛰 Щоб ефективно прибирати космічне сміття з орбіти Землі, науковці спрямували до нього японський супутник ADRAS-J, який сфотографував зблизька уламок ракети масою три тонни.

🚮 А от німецький радар TIRA прослідкував за згорянням європейського супутника в атмосфері Землі, що допоможе краще моделювати деформування та падіння іншого космічного сміття.

🌍 Космічне сміття може не лише перешкоджати роботі апаратів на орбіті, але й шкодити нашій атмосфері. Як виявилося, його згоряння у стратосфері залишає сліди металів, що може загрожувати озоновому шару.

💵 Телекомунікаційна компанія Dish стала першою, на кого наклали штраф за космічне сміття. Через неправильне виведення супутника з орбіти компанії доведеться заплатити 150 тисяч доларів.

🌙 Космічне сміття є не лише на орбіті, але й на поверхні Місяця. У зв’язку з цим, американські науковці назвали нову епоху в історії супутника — антропоцен, у якому людська діяльність є визначальною для змін на Місяці.

в апаратах
Астронавти, що прибули на станцію на капсулі SpaceX Crew Dragon у березні, сховалися у своїй капсулі, тоді як інші астронавти скористалися російською капсулою Союз та капсулою Starliner, яка була приєднана до станції.