Прийом семаглутиду, який є активною речовиною препаратів від цукрового діабету другого типу й ожиріння «Оземпіку» та «Вегові», виявився пов’язаним із більшим ризиком появи суїцидальних думок. Це виявив аналіз частоти побічних ефектів, таких як суїцидальні ідеї або спроби суїциду, в пацієнтів, які приймали різні типи препаратів від діабету. Відкриття спонукає науковців шукати причини такого зв’язку та способи допомогти пацієнтам із суїцидальними думками під час приймання семаглутиду. Дослідження опублікували в журналі JAMA Network Open.
Яким був вплив приймання семаглутиду на суїцидальну поведінку?
Дослідники проаналізували дані Всесвітньої організації охорони здоров’я і виявили 107 випадків суїцидальної поведінки або самопошкодження у пацієнтів, що приймали семаглутид, і 162 випадки у пацієнтів, які приймали інший препарат цього ж класу — ліраглутид. Однак підвищений ризик суїцидальних думок виявили лише для семаглутиду. Такі ускладнення спостерігали навіть у людей, які одночасно з препаратами від діабету приймали антидепресанти.
Порівняно з іншими препаратами від діабету та ожиріння, такими як метформін й орлістат, семаглутид підвищував ризик появи у пацієнтів суїцидальних думок та поведінки, а також намірів до самоушкодження. Серед пацієнтів, що мали суїцидальні думки, майже 32 відсотка приймали семаглутид не за затвердженими показаннями, але зв’язок між таким прийманням та суїцидальною поведінкою ще варто вивчити.
З чим іще пов’язаний ризик самогубства
🤕 Вищий ризик суїциду виявили у жінок, які страждають на передменструальний синдром — перепади настрою та артеріального тиску напередодні менструації.
😷 Іпохондрія, тобто надмірна тривога за власне здоров’я, як не дивно, теж підвищила ризик вчинення людьми самогубства — десь у чотири рази, порівняно з людьми без іпохондрії.
😶🌫️ А от знизити ризик суїциду вдалося у Китаї після введення програми з очищення повітря від небезпечних забруднювачів, і це допомогло запобігти понад 45 тисячам смертей за чотири роки.