Люди з тривогою за здоров'я виявилися більш схильними до передчасної смерті

Пацієнти з іпохондрією — надмірною тривожністю за власне здоров'я — виявилися більш схильними до ранньої смерті, причому як від природних, так і неприродних факторів. Зокрема вони вчетверо частіше за людей без іпохондрії закінчують життя самогубством, зазначається у дослідженні журналу JAMA Psychiatry.

GIPHY

GIPHY

Як тривога за здоров'я може вкорочувати життя?

На перший погляд, здається, що люди з іпохондрією, навпаки, мали б жити довше за інших. Пацієнти із цим тривожним розладом набагато уважніші до відчуттів у тілі та схильні частіше проходити медичні консультації й обстеження, що уможливлює раннє виявлення небезпечних хвороб. Однак насправді є низка причин, з яких іпохондрія може вкорочувати життя. Так, частина пацієнтів настільки сильно бояться, що мають небезпечну хворобу, що уникають відвідувати лікаря, аби не отримати невтішний прогноз. Також сама тривожність пов'язана з вищим ризиком хвороб, зокрема серцево-судинних. Зрештою, пацієнти з іпохондрією, як і з іншими психічними розладами, можуть мати вищу схильність до самогубства, чого раніше не досліджували. Визначити, наскільки правдиві ці припущення, взялися науковці Каролінського інституту. Вони проаналізували смертність серед 4 129 людей з іпохондрією, порівнявши із показником смертності серед загальної популяції.

Як змінюється ризик з іпохондрією?

Врахувавши такі змінні, як соціодемографічні параметри, з'ясувалося, що наявність іпохондрії пов'язана із вищим на 69 відсотків шансом померти, ніж у людей того ж віку без стану. При цьому щодо природної смерті ризик був вищим на 60 відсотків, а неприродної — у 2,4 раза. Найбільше випадків неприродної смерті припадало на самогубство.

Автори дослідження наголошують, що їхні результати, які перші щодо ризику смерті у пацієнтів з іпохондрією, не дають змогу визначити механізм зв'язку. Але найімовірніше, що річ у поєднанні кількох факторів, пов'язаних із розладом, як-от хронічного стресу та шкідливих звичок. Водночас версію про те, що люди з іпохондрією просто бояться відвідувати лікаря, вчені схильні відкинути. Це обумовлено тим, що ризик смерті від новоутворень виявився незалежним від стану. Науковці підсумовують, що лікарям варто звернути увагу на небезпеку для життя пацієнта, яка супроводжує іпохондрію, особливо можливий ризик суїциду.

  • Люди, які надмірно хвилюються за здоров'я, при появі підозрілих симптомів чи не в першу чергу шукають пояснення в інтернеті. Лікарі зазвичай не схвалюють такі дії, називаючи їх шкідливими, але одне з досліджень вказало, що гуглити симптоми можу бути навіть корисним.