Потонулій 400 років тому морячці відтворили обличчя

Генетичний аналіз кісток допоміг відтворити зовнішній вигляд жінки, яка загинула на шведському галеоні під час кораблетрощі майже 400 років тому. Як свідчить стан кісток спини жінки, вона мала виконувати важку роботу, що вчені відтворили у виразі її обличчя під час реконструкції. Про їхню роботу розповідає Уппсальський університет.

Процес реконструкції обличчя жінки за зліпком черепа. Oscar Nilsson

Процес реконструкції обличчя жінки за зліпком черепа. Oscar Nilsson


👋 Підпишіться на наш телеграм і не пропускайте найважливіші та найцікавіші новини науки


Як виглядала загибла?

1628 року галеон Королівського військового флоту Швеції «Ваза» вирушив у свій перший рейс з Стокгольма до військової бази, але майже одразу затонув, не випливши зі стокгольмської гавані. У 1960-х роках корабель підняли та виявили на борту збережені останки майже 20 людей. Генетичний аналіз одного зі скелетів, під назвою G, якого прийняли за чоловічий та назвали Густавом, виявив, що насправді кістки належали жінці, тому рештки перейменували на Гертруду. У новому дослідженні вчені спробували відтворити зовнішність Гертруди.

Реконструкція обличчя Густава, за якого спершу прийняли скелет Гертруди. Oscar Nilsson

Реконструкція обличчя Густава, за якого спершу прийняли скелет Гертруди. Oscar Nilsson

Аналіз показав, що кістки належали жінці віком 25-30 років, яка, вочевидь, за життя мусила підіймати значні вантажі, про що говорить стан її спини. Аби відтворити зовнішність жінки, науковці використали комп'ютерну томографію скелета та відбиток її черепа. Розмір соскоподібного відростка говорить, що Гертруда мала великі вуха, а з допомогою даних про зовнішність сучасних скандинавських та північноєвропейських жінок приблизно того ж віку і ваги, що і Гертруда, дослідники припустили, що вона мала блакитні очі, бліду шкіру та світле волосся.

Знайдений скелет. Oscar Nilsson

Знайдений скелет. Oscar Nilsson

На думку вчених, стороння жінка на борт галеона потрапити не могла, як і неодружені чоловіки, тому, найімовірніше, вона була дружиною одного з моряків.

Чиї обличчя з минулого ще вдалося відтворити?

🛏️Завдяки вченим можна поглянути, який мала вигляд знатна англосаксонка VII століття, яку поховали у власному ліжку

☀️Також тепер відомо, як виглядає чоловік з Єгипту, що жив 30 000 років тому. Його рештки є одними з найстаріших останків Homo sapiens з місцевості

🧛А аналіз ДНК допоміг відтворити зовнішність «вампіра» XIX століття. Вампіром чоловік, звісно, не був. Так тоді ховали хворих на туберкульоз