Дослідники реконструювали обличчя чоловіка з Єгипту, що жив 30 000 років тому

Археолог та 3D-дизайнер з Бразилії реконструювали обличчя чоловіка, який жив на території сучасного Єгипту щонайменше 30 000 років тому і чиї рештки є одними з найстаріших останків Homo sapiens з місцевості. Результати опубліковані в журналі OrtogOnLineMag.

Реконструкція обличчя на основі фактичних даних черепа. Moacir Elias Santos and Cicero Moraes / OrtogOnLineMag, 2023

Реконструкція обличчя на основі фактичних даних черепа. Moacir Elias Santos and Cicero Moraes / OrtogOnLineMag, 2023

Чиє обличчя відновили?

Автори захотіли дослідити зовнішність людини, майже повний скелет якої знайшли у долині Нілу ще 1980 року поруч із кам'яною сокирою. Вивчення вказало, що це рештки чоловіка зростом 160-165 сантиметрів, який помер у віці 17-29 років приблизно 30-35 тисяч років тому. Зараз його рештки зберігають у Каїрському музеї, тож один з авторів, археолог, відправився туди і зняв на два відео деталі черепа древнього чоловіка, які 3D-дизайнер використав для побудови цифрової тривимірної копії черепа, а відтак і обличчя.

Як виглядав чоловік?

Кінцевим результатом були два зображення людини з обличчям, яке вказує на африканське походження. Одне з них основане винятково на наявних даних про людину, отриманих з вивчення її черепа. Через це воно показане у сірому кольорі, оскільки невідомо, який тон шкіри мав чоловік насправді, без волосся та із закритими очима, які теж достеменно невідомо, якими були.

Друге зображення доповнене елементами, які відсутні у попередньому. Це художня інтерпретація, що робить зовнішність людини більш звичною для сприйняття.

Реконструкція обличчя з додаванням художніх елементів, як-от волосся й кольору шкіри. Moacir Elias Santos and Cicero Moraes / OrtogOnLineMag, 2023

Реконструкція обличчя з додаванням художніх елементів, як-от волосся й кольору шкіри. Moacir Elias Santos and Cicero Moraes / OrtogOnLineMag, 2023

Автори також оцінили об'єм головного мозку стародавнього африканця — 1323 кубічні сантиметри, що уподібнює його за цим параметром до сучасних людей. Попри це, людина мала й риси, які більше не притаманні сучасним людям, як-от масивну нижню щелепу.

Раніше пара науковців повідомила, що змогла відновити зовнішній вигляд людини Зузу, яка жила майже 10 000 років тому у Південній Америці.