Півні впізнали себе у дзеркалі

Всупереч тому, що кури й півні не пройшли класичний тест на розпізнавання себе у дзеркалі, вони все ж не сприймають своє відображення за іншу тварину. На це вказали досліди німецьких науковців, які модифікували дзеркальний тест, підлаштувавши його під особливості поведінки цього виду птахів. Дослідження опубліковане у журналі PLOS ONE.

Півень перед дзеркалом. Sonja Hillemacher

Півень перед дзеркалом. Sonja Hillemacher

Що це за тест і що з ним не так?

Усвідомлення себе як окремої особистості, віддільної від світу сутності, довгий час вважалося лише притаманною людям рисою. Однак дослідження останніх років вказують, що багато тварин, перш за все приматів, теж мають самоусвідомлення. Одним із основних тестів, які дозволяють це перевірити, є дзеркальний. Він полягає у тому, що на піддослідну тварину ставлять мітку, яку вона може побачити лише у дзеркалі. І якщо, побачивши своє відображення, вона намагається позбутися мітки, то це означає, що в дзеркалі вона розпізнала себе, а не сприйняла відображення за іншу тварину. Дзеркальний тест успішно проходили, зокрема, коні та риби-чистильники.

Водночас багато високорозвинених тварин стандартний дзеркальний тест не пройшли. Серед них і собаки, що підтвердили самоусвідомлення в інших дослідах. Тож частина науковців вважає, що дзеркальний тест варто підлаштовувати під тварину з урахуванням її екологічних і поведінкових особливостей. Вчені Боннського університету та Університету Бохума вирішили, що настав час перевірки курей (Gallus gallus domesticus) — попри те, що ці птахи є найпоширенішими у світі свійськими тваринами, їхні когнітивні здібності несправедливо часто оминають увагою. Тож 50 півнів різних порід піддали двом видам дзеркального тесту — стандартному та модифікованому під курей.

Як впоралися півні з тестами?

Півники провалили стандартний дзеркальний тест. Перед дзеркалом вони торкалися дзьобом нанесеної на пір'я мітки не частіше, ніж інших частин тіла. За умовами стандартного тестування це є свідченням того, що птах не розпізнав своє відображення.

Однак результати модифікованого тесту дали зовсім інший результат. У цьому випадку вчені скористалися поведінковою особливістю півнів: при поміченні небезпеки, як-от яструба, вони сповіщають своїх родичів характерним вигуком тривоги, але наодинці не вигукують. Тож вчені поміщали півнів у загорожі, яку розділяли на дві половини дзеркалом чи прозорою перегородкою, за якою міг бути інший півень. У якийсь момент на стіни загорожі проєктували силует пролітаючого яструба, щоб створити враження загрози. І якщо би піддослідний не розпізнавав себе у дзеркалі, а вважав відображення за іншу тварину, то видавав би сигнал тривоги у відповідь на небезпеку. Проте півні у дослідах перед дзеркалом сигналізували про загрозу приблизно так само рідко, як і коли були зовсім самі без дзеркала, та активно вигукували, коли за перегородкою бачили іншого півня.

Як вважають автори дослідження, результати свідчать на користь того, що курям теж властиве самоусвідомлення. Тому можливо, що явище набагато поширеніше серед тварин, ніж вважалося, але для його виявлення варто враховувати екологічні особливості кожного виду окремо.