Команда геологів знайшла підтвердження тому, що 200-метрова западина під виноградником на півночі Франції є кратером, який утворило падіння залізо-нікелевого метеорита. На місці вчені помітили характерне зменшення магнітного поля, а також фрагменти порід, що утворилися від удару. Результати дослідження науковці представлять на 54 Конференції з місячних та планетарних наук.
👋 Підпишіться на наш телеграм-канал! А ще у нас є ютуб 🎬
Як не помітили метеоритний кратер?
Попри те, що за свою історію Земля переживала багато зіткнень з космічними тілами, сліди більшості вже зникли через процеси ерозії і тектоніки плит. За даними Центру планетарних і космічних наук, сьогодні відомо 190 ударних кратерів, з яких у Європі — всього три. Однак завдяки геологам з Франкфуртського університету під виноробнею на півдні Франції вдалося знайти ударний кратер, який вчені ігнорували понад пів століття.
Йдеться про западину поблизу міста Безьє шириною у 200 метрів і глибиною у 30 метрів, в якій сьогодні росте виноград місцевої виноробні «Domaine du Météore». У 1950-х роках у ній вже підозрювали ударне походження з огляду на форму і зафіксовані магнітні аномалії, що притаманні метеоритним кратерам. Однак через відсутність характерних кратерам країв, цю ідею відкинули, а тому і не проводили жодних мінералогічних чи геофізичних досліджень. І виявилося, що дарма.
Це точно наслідок метеорита?
Щоб уточнити природу западини, вчені провели радіолокаційні, геомагнітні та мінералогічні дослідження. Так вони з'ясували, що чим ближче до дна кратера, то меншим є магнітне поле: мінімум напруженості магнітного поля на дні склало 100 нанотесла. Такі магнітні аномалії характерні для невеликих кратерів внаслідок ударних змін хімічного складу і магнетизму гірських порід у місці падіння метеорита.
Крім того, просіюючи породи з кратера разом з магнітами, науковці знайшли понад сотню сферичних частинок оксиду заліза. Їхні розміри варіювалися від десятків мікрон до міліметра, а в них знайшли велику кількість мікроалмазів. Вони могли утворитися при ударі метеорита об Землю або при його вході в атмосферу. Також вдалося знайти фрагменти ударної брекчії, які вказують на характерні ударним подіям деформації породи.
З часом сліди зіткнень зникають не лише на Землі. Так, наприклад, китайський марсохід «Чжужун» натрапив на два кратери, які вже не видно на поверхні під реголітом.
Космічні знахідки
❤️Уламки «валентинового астероїда», що увійшов в атмосферу 14 лютого, на своєму балконі виявила італійська родина
☄️Також нещодавно у Франції знайшли уламки від нещодавнього падіння астероїда 2023 CX1