Під французькою виноробнею знайшли 200-метровий метеоритний кратер

Команда геологів знайшла підтвердження тому, що 200-метрова западина під виноградником на півночі Франції є кратером, який утворило падіння залізо-нікелевого метеорита. На місці вчені помітили характерне зменшення магнітного поля, а також фрагменти порід, що утворилися від удару. Результати дослідження науковці представлять на 54 Конференції з місячних та планетарних наук.

Виноградник, що росте у кратері. Goethe University Frankfurt

Виноградник, що росте у кратері. Goethe University Frankfurt


👋 Підпишіться на наш телеграм-канал! А ще у нас є ютуб 🎬


Як не помітили метеоритний кратер?

Попри те, що за свою історію Земля переживала багато зіткнень з космічними тілами, сліди більшості вже зникли через процеси ерозії і тектоніки плит. За даними Центру планетарних і космічних наук, сьогодні відомо 190 ударних кратерів, з яких у Європі — всього три. Однак завдяки геологам з Франкфуртського університету під виноробнею на півдні Франції вдалося знайти ударний кратер, який вчені ігнорували понад пів століття.

Йдеться про западину поблизу міста Безьє шириною у 200 метрів і глибиною у 30 метрів, в якій сьогодні росте виноград місцевої виноробні «Domaine du Météore». У 1950-х роках у ній вже підозрювали ударне походження з огляду на форму і зафіксовані магнітні аномалії, що притаманні метеоритним кратерам. Однак через відсутність характерних кратерам країв, цю ідею відкинули, а тому і не проводили жодних мінералогічних чи геофізичних досліджень. І виявилося, що дарма.

Це точно наслідок метеорита?

Щоб уточнити природу западини, вчені провели радіолокаційні, геомагнітні та мінералогічні дослідження. Так вони з'ясували, що чим ближче до дна кратера, то меншим є магнітне поле: мінімум напруженості магнітного поля на дні склало 100 нанотесла. Такі магнітні аномалії характерні для невеликих кратерів внаслідок ударних змін хімічного складу і магнетизму гірських порід у місці падіння метеорита.

Крім того, просіюючи породи з кратера разом з магнітами, науковці знайшли понад сотню сферичних частинок оксиду заліза. Їхні розміри варіювалися від десятків мікрон до міліметра, а в них знайшли велику кількість мікроалмазів. Вони могли утворитися при ударі метеорита об Землю або при його вході в атмосферу. Також вдалося знайти фрагменти ударної брекчії, які вказують на характерні ударним подіям деформації породи.

Знайдені мікросфери, що мають ударне походження. Goethe University Frankfurt

Знайдені мікросфери, що мають ударне походження. Goethe University Frankfurt

З часом сліди зіткнень зникають не лише на Землі. Так, наприклад, китайський марсохід «Чжужун» натрапив на два кратери, які вже не видно на поверхні під реголітом.

Космічні знахідки

❤️Уламки «валентинового астероїда», що увійшов в атмосферу 14 лютого, на своєму балконі виявила італійська родина

☄️Також нещодавно у Франції знайшли уламки від нещодавнього падіння астероїда 2023 CX1