Мадагаскарських павуків запідозрили у будові пасток для земноводних

Німецькі та мадагаскарські вчені описали новий випадок полювання павуків на земноводних на Мадагаскарі. Павуки будують схованки зі з’єднаних разом листків дерев, що приваблюють невеликих жаб, які стають поживою для членистоногих хижаків. Про це пишуть дослідники у статті журналу Ecology and Evolution.

Damastes sp. BIOSPHOTO / Alamy Stock Photo

Damastes sp. BIOSPHOTO / Alamy Stock Photo

Чим зазвичай харчуються павуки?

Харчування є настільки важливою складовою тваринних організмів, що на пошук їжі в них може припадати половина активності протягом всього життя. Одним із методів добування поживи є хижацтво, яке є широко поширеним та зустрічається серед різних таксонів. Павуки є відомими хижаками тваринного світу, що розвинули різноманітні способи полювання — від пасивного очікування, коли здобич потрапить до заздалегідь сплетеної павутини, до активного її переслідування та тактики, яка поєднує обидва ці методи. Зазвичай павуки полюють на комах або інших павуків, проте іноді в їхній раціон входять також хребетні тварини: ссавці, рептилії чи амфібії. Земноводні найчастіше з хребетних тварин стають поживою для павуків, ймовірно, через їхню м’яку шкіру та часто невеликі розміри. Вчені з Геттінгенського університету та Університету Антананаріву описали новий випадок цільового полювання павуком на амфібій на Мадагаскарі, що є всього другим повідомленням полювання павуків на земноводних на цьому острові.

Про кого йде мова?

Досліджуючи плазунів та земноводних на плантаціях Мадагаскару, вчені помітили павука з роду Damastes, що сидів поміж двома листками дерева, з’єднаними разом за допомогою його шовку. Конструкція за виглядом трохи нагадувала конверт або кишеню. Крім павука, всередині зеленого “конверту” дослідники побачили його здобич — мадагаскарську жабу-стрибунця Heterixalus andrakata. Вона не рухалася, тож, скоріше за все, вже була вбитою.

Dominic Martin

Dominic Martin

Згодом науковці ще тричі бачили той самий вид павуків у таких самих листяних кишенях. Утім, у всіх цих випадках жаб більше не помічали поряд з хижаками.

Чим ще цікава знахідка?

Автори наукової роботи припускають, що спостережувані павуки могли розвинути незвичну стратегію полювання, націлену саме на таких невеликих земноводних, як Heterixalus. У цьому є сенс оскільки амфібії можуть сприйняти павучу листяну пастку як чудове місце для відпочинку під час денної спеки та самостійно залізати до них, де їх вже чатуватимуть павуки. Водночас вчені не виключають, що це може бути приємною випадковістю для павуків, які збудували конструкцію з листків для власного захисту.