Палеонтологи знайшли личинку предка сучасних членистоногих зі збереженим мозком

Палеонтологи знайшли добре збережену личинку предка сучасних членистоногих, тобто комах, павуків та раків, яка жила 500 мільйонів років тому. Особливу увагу науковці приділили її добре збереженому мозку, який складався з трьох відділів і зберіг ознаки як мозку сучасних комах, так і мозку червів, від яких походять членистоногі. Тварину назвали Youti yuanshi, що з китайської означає «примітивна личинка». Результати дослідження опублікували в журналі Nature.

В - зовнішній вигляд тіла личинки під електронним мікроскопом, С-D - сегменти тіла личинки, які виявила рентгенівська томографія. Smith et al. / Nature, 2024

В - зовнішній вигляд тіла личинки під електронним мікроскопом, С-D - сегменти тіла личинки, які виявила рентгенівська томографія. Smith et al. / Nature, 2024

Яким було давнє членистоноге?

Судячи з будови личинки Youti yuanshi, зокрема відсутності справжніх кінцівок, науковці визначили, що личинка належала давньому предку справжніх членистоногих часів Кембрійського періоду, а збереглася вона завдяки відкладанню фосфору у м’яких тканинах.

За допомогою рентгентгенівської томографії у личинці вдалося вивчити також будову сегментів тіла. Хоча ззовні сегментацію ще не вдається побачити, всередині воно чітко поділене на окремі членики, кожен з яких має свої травні залози та камери з гемолімфою, яка у комах є аналогом крові. Завдяки цьому відкриттю науковці краще зрозуміють еволюцію членистоногих, які є найчисельнішою групою тварин і налічують більше мільйона видів.

Більше викопних членистоногих

🦞🦂 Раніше палеонтологи дослідили викопних ракоскорпіонів, які населяли моря 340 мільйонів років тому і виявили, що ті були здатні виходити на сушу та дихати повітрям.

👁 Як виявилося, складні очі радіодонтів, які були ранньою групою членистоногих і населяли океани 500 мільйонів років тому, дозволяли їм полювати навіть за умов поганого освітлення.

🍽 У тілі скам'янілого трилобіта віком 465 мільйонів років знайшли рештки мушель, які вказали на інтенсивне харчування цієї тварини перед смертю.