Палеонтологи назвали давніх молюсків панками й емо

Палеонтологи назвали два роди давніх молюсків, які жили 430 мільйонів років тому, Punk та Emo на честь субкультур — панків та емо відповідно. На таку назву дослідників наштовхнув зовнішній вигляд молюсків, які мали на спині гострі голки, що нагадали науковцям зачіску представників субкультур. Імовірно, ці голки слугували для захисту від хижаків, а також могли допомагати тваринам рухатися в певному напрямку, не відкочуючись в інший бік. Дослідження опублікували в журналі Nature.

Будова тіла Punk (зліва) та Emo (справа), відтворена за рентгенівськими знімками скам'янілостей. Sutton et al. / Nature, 2025

Будова тіла Punk (зліва) та Emo (справа), відтворена за рентгенівськими знімками скам'янілостей. Sutton et al. / Nature, 2025

Якими виявилися давні молюски?

Палеонтологи досліджували скам’янілості молюсків з відкладень на кордоні Англії та Вельсу, які датуються Силурійським періодом, тобто приблизно 430 мільйонами років тому. Для уникнення пошкодження їх вивчали за допомогою рентгенографії, що дозволило дослідити будову цих давніх організмів. За їхнім зовнішнім виглядом рештки віднесли до двох нових видів — Punk ferox і Emo vorticaudum. Обидва види мали чітко розділений спинний і черевний боки та, швидше за все, пересувалися морським дном.

Зігнуте розташування тіла E. vorticaudum наштовхнуло науковців на думку, що цей вид молюсків рухався подібно до сучасних гусениць, згинаючи тіло та підтягуючи задню його частину за собою. Імовірно, його шипи допомагали спрямовувати цей рух. Що цікаво, жоден із сучасних молюсків не рухається таким чином. Водночас P. ferox відрізнявся від сучасних молюсків не пласкою, а гребінчастою ногою, але точно встановити спосіб його пересування науковці не змогли.

Відкриття цих двох видів вказує на різноманіття форм і способів пересування у молюсків Силурійського періоду, від яких походять сучасні види слимаків, равликів, хітонів, двостулкових молюсків, каракатиць і восьминогів.

Більше молюскової науки

🐌 Палеонтологи знайшли предка сучасних молюсків віком 500 мільйонів років, який мав конічні мінералізовані шипи на спині та дав початок як молюскам з раковиною, так і з зовнішнім скелетом.

🦪 А от випорожнення сучасних двостулкових молюсків запропонували використовувати для очищення океанів від мікропластику, який вони споживають з води та виводять у вигляді осаду на дні водойм.

🎤 Про найдавнішого предка восьминогів, який міг мати не вісім, а цілих десять щупалець, ми розповідали у подкасті «Ми разом» із іншими захопливими новинами науки.