Окрему нейромережу мозку пов'язали із залежностями до психоактивних речовин

Фінські та американські вчені виявили пов'язані ділянки мозку, які залучені до залежності від нікотину та алкоголю. Зробити це вдалося в досліджені, під час якого обстежували пацієнтів, що легко кинули курити одразу після пошкодження мозку. Науковці сподіваються, що націлення на цю нейромережу при стимуляції мозку допоможе лікувати залежності, про що написали в журналі Nature Medicine.

Зображення мозку пацієнтів із пошкодженими ділянками, виділеними червоним. Juho Joutsa et al. / Nature Medicine, 2022

Зображення мозку пацієнтів із пошкодженими ділянками, виділеними червоним. Juho Joutsa et al. / Nature Medicine, 2022

Залежність від речовин, як-от тютюну, алкоголю чи наркотиків, створює кризу в охороні здоров'я багатьох країн. Набути шкідливої звички просто, однак позбутися її вдається далеко не кожному залежному, навіть з допомогою сучасних підходів до лікування. Однією з останніх розроблених терапій є стимуляція мозку, зокрема схвалена в США для лікування залежності від тютюнопаління. І хоча вона націлюється на різні частини мозку, достеменно не зрозуміло, котра з них відповідає за залежність. Та вчені Університету Турку та їхні американські колеги, схоже, знайшли таку.

Науковці звернули увагу, що у деяких випадках люди після пошкодження мозку різко кидають шкідливу звичку. Вони запідозрили, що річ у порушенні частини мозку, яка відповідальна за формування або підтримання залежності. Тож вони обстежили 129 пацієнтів, які на час пошкодження мозку були залежними від нікотину. 34 із них повідомили, що одразу після пошкодження кинули курити без жодних складнощів і повернення звички.

Порівнявши характер пошкоджень мозку у пацієнтів, вчені виявили, що у тих, хто раптово кинув курити, була пошкоджена одна з трьох ділянок мозку — задня поясна кора, бічна префронтальна кора, острівець — або ж ділянки, які пов'язані з ними. Ці частини мозку вчені й назвали окремою нейромережею залежності. Що цікаво, вона виявилася пов'язаною і з алкоголізмом також, тому не виключено зв'язок із залежностями й від інших речовин.

Результати дають надію, що націлюючись конкретно на ці ділянки мозку при електричній або магнітній стимуляції, можна буде ефективніше та безпечніше лікувати залежності від психоактивних речовин. Наступним кроком є перевірка доцільності підходу на людях, які бажають позбутися небезпечної звички.

Які ще відкриття про залежності ми маємо?

😰 У рецидиві алкоголізму звинуватили білок, пов'язаний із тривожністю — одним з основних проявів абстинентного синдрому

🏔️ Інший білок виявився відповідальним за стимулювальний ефект навіть низьких доз кокаїну

💊 Мишей вдалося вилікувати від алкозалежності комбінацією двох препаратів, один із яких бореться із побічними діями іншого

😵‍💫 Інших мишей позбавили залежності від алкоголю та героїну синтетичним аналогом природного психоделіка