Одомашнення свиней почалося 8000 років тому завдяки поїданню ними людських їжі та фекалій

Археологи знайшли докази того, що одомашнення свиней почалося близько 8000 років тому на півдні Китаю. Цей процес розпочався з того, що дикі свині стали наближатися до людських поселень у пошуках їжі, зокрема людських страв і фекалій. Це свідчить на користь гіпотези, що одомашнення свиней почалося з їхнього звикання до співжиття з людьми, на додачу до навмисного відбору людьми диких свиней і поміщення їх у свої поселення. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Рештки зубів свиней, за якими досліджували їхнє одомашнення. Jiajing Wang

Рештки зубів свиней, за якими досліджували їхнє одомашнення. Jiajing Wang

Як дізналися про поїдання свиньми людських фекалій у процесі одомашнення?

Науковці досліджували щелепи диких свиней, які знайшли поблизу давніх людських поселень в нижній частині долини річки Янцзи на півдні Китаю. Вони аналізували вміст скам’янілий наліт на зубах 32 свиней віком 8300-7000 років. У ньому виявили гранули крохмалю з рису та бульб ямсу, які складали основу раціону тогочасних людей на цій території. Ці гранули містили таку форму крохмалю, що вказувала на поїдання саме термічно оброблених продуктів. Тож свині або отримували їжу від людей, або шукали недоїдки поблизу поселень.

Також у зубах свиней знайшли рештки яєць паразитичних червів волосоголовців людських (Trichuris trichiura), які спричиняють у людей хворобу трихоцефальоз. Це вказує на те, що свині або поїдали людські фекалії — таку поведінку спостерігають за ними й досі, або пили воду з забруднених фекаліями водойм поблизу людських поселень. Крім цього, у раціоні свиней знайшли також жолуді та рослини, що якими вони харчувалися за межами людських поселень. З цього науковці зробили висновок, що на той час у Китаї було три можливих взаємодії між людьми та свинями: активне одомашнення, коли свині перебували в поселеннях і отримували їжу від людей, поїдання свиньми наслідків людської активності, таких як недоїдки та фекалії, й незалежне від людей проживання в дикій природі.

Як людина одомашнювала тварин

🐷 Одомашнення свиней з часом призвело до появи в них різних порід для різних цілей. Але виявилося, що особливо швидко цей процес проходив протягом останніх 100 років, сплющивши їхні морди.

🐺 Рештки напіводомашненого вовка знайшли у французькій печері: сліди на його тілі свідчать про проживання поруч із людьми, але й отримання травм і можливу загибель від їхніх рук.

🐕‍🦺 Протягом довгого часу вважали, що одомашнення призвело до зменшення мозку собак, але це виявилося не так. І в сучасних собак виявили навіть більший мозок, ніж у давніх порід.

🐈‍⬛ Причиною для одомашнення котів виявилося поклоніння єгипетській богині, а не полювання на мишей. А до Китаю одомашнені коти дісталися Великим шовковим шляхом 1200 років тому.

🦠 Одомашнення тварин принесло людям не лише переваги, але й загрози, адже із ним збільшилася кількість інфекцій, які від тварин передалися людям.