Виведення нових порід свиней сплющило їхні морди
Порівняння черепів свиней з початку XX і XXI століття показало, що внаслідок виведення нових порід свійські свині стали мати більш пласкі морди, ніж їхні дикі родичі. Така зміна форми черепа всього за століття свідчить про пришвидшення еволюції свиней через штучний людський добір. Дослідження опублікували в журналі Royal Society Open Science.

Дві породи свійських свиней (зліва та посередині) і тварина, що нагадує найперших свійських свиней (справа). Uni Halle / Markus Scholz
Як виведення порід свиней зменшило їхні черепи?
Науковці досліджували дві породи свиней з Німеччини, а також — диких тварин. Що цікаво, виведення цих двох порід велося паралельно шляхом схрещування з різними породами, але в результаті у свиней обох порід черепи стали значно пласкішими порівняно з представниками з початку XX століття та дикими особинами.

Різниця в розмірах і формі тіла між домашніми свинями у 1920 (згори) та 2015 (знизу) роках. R. Schafberg
Оскільки для селекціонерів неважливою була форма черепа свиней, науковці вважають її зміну побічним наслідком штучного добору. Під час виведення обох порід селекціонери приділяли особливу увагу стресостійкості тварин, їх розмірам і відсотку м’яса в них, тож можливо, що разом із відповідальними за це генами свині успадковували й ті, що призводили до пласкішої морди.
Науковці також припускають, що на форму черепа свиней впливає харчування, адже сучасних свійських тварин годують кормами з високим вмістом білка. Водночас дикі свині харчуються переважно фруктами, насінням і корінням, а тому можуть недоотримувати поживні речовини. І як показали дослідження, коли свині їдять стільки, скільки хочуть самі, то мають більш пласку морду.
- А от собак людська селекція змінила дивним чином: спершу їхній мозок став значно меншим, ніж у диких родичів, вовків, а потім став збільшуватися. Тому сучасні собаки мають більший за представників давніх порід мозок.