Одомашнення тварин принесло людству частіші інфекції

Аналіз ДНК з решток людей, які жили в останні тридцять тисячоліть, свідчить, що з одомашненням тварин людство почало частіше стикатися з хворобами, які початково уражали тварин. Це перший прямий доказ того, що одомашнення тварин призвело до почастішання інфекційних хвороб, пише New Scientist з посиланням на препринт на bioRxiv.

Yersinia pestis. Medical News Today

Yersinia pestis. Medical News Today

Як древня ДНК вказала на почастішання інфекцій?

Протягом людської історії інфекції мали вирішальне значення для людства, часом визначаючи напрямок розвитку. Але розуміння, звідки взялися вагомі збудники хвороб людини і як людство до них пристосовувалося, наразі значною мірою неповне. Щоб заповнити прогалини у знаннях, науковці Копенгагенського університету зі шведськими, німецькими й британськими колегами проаналізували ДНК із решток 1 313 євразійських людей, які жили у період між сьогоденням та 37 тисячами років тому. Зазвичай генетичні аналізи решток зосереджуються на людській ДНК, відсіюючи з даних гени інших організмів, але цього разу дослідники звертали особливу увагу на ДНК мікробів.

Яких мікробів помітили у рештках?

Найпоширенішим збудником виявилася чумна паличка (Yersinia pestis). Її знайшли в останках 39 людей, або в приблизно 3 відсотках решток. Найстаріші зразки походили з решток азійців, які жили 5 700 років тому. Однак в одному випадку чумну паличку помітили в людини, яка жила у Шотландії 4 800 років тому — за 800 років до найстарішого відомого випадку чуми на Британських островах.

Другою за поширеністю бактерією була Borrelia recurrentis. Вона передається укусами кліщів і вошей та спричиняє поворотний тиф — рецидиви гарячки, розділені періодами нормальної температури. ДНК цього збудника знайшли в останках 31 людини, або в 2,3 відсотка решток. Найстаріший зразок походив зі Скандинавії й мав вік близько 4 500 років.

Поміж інших збудників науковці визначили сліди малярійного плазмодія, вірусу гепатиту В і збудника лепри. Але вчені помітили, що приблизно 6 000 років тому відбулося збільшення частоти інфекцій, які передалися людям від тварин. Науковці пояснюють це тим, що приблизно у той час набули більшого поширення практики тваринництва, зокрема скотарства.

  • Частіші контакти з тваринами і зараз загрожують людству новими хворобами та епідеміями. Зокрема, значну загрозу вбачають у торгівлі дикими тваринами.