Носовий спрей допоможе доставити ліки для генної терапії в легені

Біомедичні інженери розробили носовий спрей для доставлення ліків для генної терапії в дихальні шляхи та легені, який допоможе боротися як зі вродженими захворюваннями, так і з інфекціями. Його успішно випробували на мишах і приматах, яких він захистив від ковіду та рубцювання легень. Хоча препарат має пройти клінічні випробування на людях, він має потенціал швидко та точно доставляти ліки до цільових органів, уникаючи побічних ефектів в інших частинах тіла. Дослідження опублікували в журналі Cell Reports Medicine.

Носовий спрей допоможе доставити ліки для генної терапії в легені. Unsplash

Носовий спрей допоможе доставити ліки для генної терапії в легені. Unsplash

Які ліки доставляли за допомогою спрею?

Носієм генів, які використовували для лікування хвороб, науковці обрали модифікований нешкідливий аденовірус, здатний вбудовуватися в ДНК і вносити потрібні зміни в неї. Раніше вони підтвердили, що такий аденовірус можна націлити на клітини головного мозку, а тепер вирішили перевірити його здатність потрапляти ще й у клітини дихальних шляхів і легенів.

Для цього використали модель мишей і макак резус з легеневим фіброзом. Це захворювання спричинене запаленням в легенях і призводить до заміни частини їх тканин на сполучні, через що пацієнти страждають на задишку. Щоб позбавити тварин хвороби, до аденовірусу додали ген, який кодує здатний зв’язувати прозапальні сполуки білок. Після введення такого аденовірусу у вигляді спрею, в обох видів тварин спостерігали зменшення рубців у легенях.

На мишах науковці також випробували засіб пасивної профілактики ковіду: ген, який блокує необхідний для розмноження коронавірусу фермент. Доставивши його за допомогою того ж аденовірусу-носія, науковці змогли зменшити в мишей вироблення цього ферменту, чого достатньо для припинення поширення вірусу в організмі.

Які хвороби пропонують лікувати за допомогою носових спреїв

🧠 Носові спреї розглядають як потенційний метод доставляти ліки в мозок через нюховий нерв. Уже розробили такі ліки проти хвороб Альцгеймера та Паркінсона, а також — розсіяного склерозу.

😴 Також такий спрей зміг зменшити прояви апное уві сні, найлегшим із яких є хропіння, а найважчими — порушення дихання та підвищений тиск.

👃 Спрей на основі гормону окситоцину може допомогти людям з антисоціальним розладом особистості, так званою психопатією, розпізнавати страх інших і потенційно — більше співчувати.

💉 У США вже схвалили до використання перший носовий спрей, який допоможе запобігати проявам важких алергій і зможе замінити традиційну ін’єкцію адреналіну.