NASA вимкне ще два інструменти на борту «Вояджерів» для подовження їхньої роботи
Інженери NASA вимкнуть по одному інструменту на космічних апаратах «Вояджер-1» і «Вояджер-2» для подовження їхньої роботи в міжзоряному просторі. Тепер на борту кожного з апаратів залишаються активними три наукових інструменти. Поступове відімкнення інструментів потрібне для того, щоб апаратам вистачило енергії для роботи принаймні до 2030-х років. Про це повідомили на сайті агентства.
Чому «Вояджерам» бракує енергії?
Апарати «Вояджер-1» і «Вояджер-2» запустили ще у 1977 році з 10 науковими інструментами на борту. «Вояджер-1» досяг міжзоряного простору у 2012 році, а «Вояджер-2» — у 2018. Знаходячись на відстані 25 і 21 мільярда кілометрів від Землі, вони є найбільш віддаленими від Землі космічними об’єктами.
Роботу апаратів живить тепло від розпаду радіоактивного плутонію, але щороку вони втрачають близько 4 Ватт енергії. Через це перед інженерами NASA стоїть завдання зважити те, які інструменти витрачають забагато енергії та не роблять вагомих відкриттів, щоб їх відімкнути.
Які інструменти вимкнули на апаратах?
Деякі інструменти апаратів вимкнули ще після дослідження «Вояджерами» планет-гігантів, адже вони не були корисними у міжзоряному просторі. У жовтні минулого року вимкнули плазмовий науковий інструмент «Вояджера-2», адже він був найбільш корисним у межах геліосфери, тобто зони поширення сонячного вітру. Аналогічний інструмент на «Вояджері-1» вимкнули ще кілька років тому через несправність.
Цьогоріч же 25 лютого інженери вимкнули на «Вояджері-1» підсистему вимірювання космічного випромінювання, зокрема протонів з Сонця та решти галактики. Дані з цієї системи допомогли визначити, коли «Вояджер» покинув геліосферу. НА 24 березня заплановане вимкнення інструмента для вимірювання заряджених частинок з низькою енергією, таких як йони й електрони, на «Вояджері-2».
Що буде з «Вояджерами» далі?
Оскільки початковою місією «Вояджерів» було вивчення віддалених планет Сонячної системи, то усі отримані від них дані зараз додатково покращують наше розуміння планетарної системи та космосу за її межами. Для збереження енергії на «Вояджері-1» також вимкнуть інструмент для вимірювання заряджених частинок з низькою енергією наступного року, а тим часом на борту працюватимуть магнетометр і підсистема вимірювання плазмових хвиль.
На «Вояджері-2» вимкнуть підсистему вимірювання космічного випромінювання у 2026 році, залишивши апарат з інструментами для вимірювання магнітного поля та плазмових хвиль. Але навіть з тією невеликою кількістю інструментів, що залишилась на апаратах, вони можуть збирати про міжзоряний простір дані, які недоступні жодному з сучасних космічних апаратів.
- Через значну відстань між апаратами та Землею часом науковці втрачають з ними зв’язок. Таке сталося з «Вояджером-1» ще у 2023 році, коли відновити зв’язок вдалося аж за п’ять місяців потому.
- А з «Вояджером-2» дослідники не змогли зв’язатися через неправильне розташування антени, яке виникло внаслідок їхніх же команд. Знову зв’язалися з апаратом вже за тиждень.