NASA представило нову стратегію щодо майбутніх роботизованих місій на Марс

NASA представило довгострокову стратегію роботизованого дослідження Марса на наступні 20 років, спрямовану на регулярні й економічно ефективні місії. Запропонований план передбачає запуск невеликих апаратів, кожен з яких матиме своє вузьке завдання — наприклад, вивчення ґрунту, атмосфери чи криги. Основна мета такої програми — закласти фундамент для майбутніх пілотованих місій і дослідити Марс як частину динамічної планетарної системи. План опублікували на офіційному сайті NASA.

Зображення майбутнього апарата Mars Life Explorer, який буде одним з масштабних проєктів NASA з дослідження Марса. Amy Williams

Зображення майбутнього апарата Mars Life Explorer, який буде одним з масштабних проєктів NASA з дослідження Марса. Amy Williams

Що зміниться у нових місіях?

Нова стратегія NASA охоплює три ключові напрями: пошук слідів життя, підготовка до пілотованих місій та вивчення Марса як планети. Запуск регулярних місій має відбуватися під час кожного стартового вікна, тобто тоді, коли положення Землі та Марса у космосі найбільш сприятливі для цього. Для підтримки своїх планів NASA залучатиме міжнародних партнерів і приватні компанії.

Разом із вузькоспеціалізованими апаратами NASA планує запускати й масштабніші проєкти, такі як Mars Life Explorer, який шукатиме сліди життя на планеті. Водночас NASA планує модернізувати наявну інфраструктуру, зокрема комунікаційні ретранслятори, які збирають дані з апаратів на поверхні планети та її орбіті й передають їх на Землю. Спеціалісти NASA вважають, що цей план може змінити наше уявлення про Сонячну систему і послужити підґрунтям для майбутньої колонізації Марса.

Які місії вже працюють на Марсі

🌋 Європейська місія «Марс-експрес», яка знаходиться на орбіті планети, зробила знімок другого за висотою вулкана Марса — Гори Аскрійської.

🛰 Інша орбітальна станція, «Марс Одіссей», зробила зображення марсіанського небосхилу, показавши, як бачили би планету астронавти, якби МКС знаходилася на орбіті Марса.

📡 Аварію дрона «Інджін’юіті» — першого апарата, який здійснив політ на іншій планеті, — спричинив збій у навігаційній системі. Попри аварію, дрон працюватиме як метеорологічна станція.

🔎 А от один з інструментів марсохода «Персеверанс», SHERLOC, навпаки, вдалося відремонтувати дистанційно, тож він допоможе вивчати породи Марса у пошуках слідів життя.