Станція «Марс-експрес» сфотографувала другий за висотою вулкан на Марсі

Команда місії «Марс-експрес» поділилася знімками Гори Аскрійської — другого за висотою марсіанського вулкана. На них можна побачити величезні розломи, сліди потоків лави та ямні кратери, утворені в часи активності вулкана. Світлини на своєму сайті опублікувала Європейська космічна агенція.

Південний схил вулкана з ділянкою заваленої поверхні діаметром у 70 кілометрів, що утворилась через об'єднання ланцюжка менших западин. NASA / MGS / MOLA Science Team

Південний схил вулкана з ділянкою заваленої поверхні діаметром у 70 кілометрів, що утворилась через об'єднання ланцюжка менших западин. NASA / MGS / MOLA Science Team

Що це за вулкан?

Гора Аскрійська є найпівнічнішим та найвищим з трьох марсіанських вулканів, розташованих на нагір'ї Тарсис. Висота вулкана складає 18 кілометрів, а діаметр основи — 480 кілометрів. ора Аскрійська всього на 8 кілометрів нижча за гору Олімп — найвищу точку на Марсі та Сонячній системі. Детальні фото Гори Аскрійської європейська станція «Марс-експрес» зробила за допомогою стереокамери високої роздільної здатності (HRSC).

Ділянка поблизу Гори Аскрійської, яку сфотографував «Марс-експрес».  NASA / MGS / MOLA Science Team

Ділянка поблизу Гори Аскрійської, яку сфотографував «Марс-експрес». NASA / MGS / MOLA Science Team

На світлинах можна побачити, як ландшафт навколо змінювався через минулу активність вулкана, а також через вітрову ерозію. Наприклад, потоки лави і тріщини довжиною і шириною в десятки кілометрів, утворені внаслідок вивержень ямні кратери (pit craters), а також утворені вітрами гребені і борозни.

Детальніше роздивитися Марс можна на інтерактивному глобусі, який створили за знімками станції NASA MRO.