На Венері знайшли сліди тектонічної активності подібної на умови ранньої Землі

Планетологи припустили, що за появу округлих утворень на поверхні Венери відповідальна тектонічна активність, зокрема рух її мантії під корою планети. І хоча кора Венери суцільна, а кора нашої планети складається з окремих плит, науковці припускають, що подібні процеси відбувалися й на ранній Землі. Вивчення тектонічних умов Венери є важливим для розуміння формування подібних на Землю планет як у нашій Сонячній системі, так і за її межами. Дослідження опублікували в журналі Science Advances.

Художнє зображення округлого утворення на поверхні Венери — вінця Кетцальпетлатль. NASA / JPL-Caltech / Peter Rubin

Художнє зображення округлого утворення на поверхні Венери — вінця Кетцальпетлатль. NASA / JPL-Caltech / Peter Rubin

Як досліджували поверхню Венери?

Дослідники використали дані місії NASA «Магеллан», яка досягла орбіти Венери ще у 1990 році та зібрала дані про вигляд поверхні та гравітаційний вплив планети. Поєднання цих даних допомогло науковцям виявити, у яких ділянках кора Венери є тоншою. Як виявилося, у таких місцях на поверхні планети виникають вінці — подібні на кратери округлі утворення.

Схема утворення вінців за різними механізмами: літосферного занурення (згори зліва), субдукції (згори справа) та руху плюму (внизу). Anna Gülcher

Схема утворення вінців за різними механізмами: літосферного занурення (згори зліва), субдукції (згори справа) та руху плюму (внизу). Anna Gülcher

Змоделювавши рух мантії та її вплив на кору в цих місцях, науковці визначили, що три механізми можуть бути відповідальними за появу вінців на Венері. Перший — субдукція, подібний на занурення однієї тектонічної плити на Землі під іншу, але у випадку Венери тонші ділянки кори рухаються під тиском магми знизу та змушують занурюватися товстіші ділянки навколо. Другий — літосферне занурення, коли частина матеріалу кори по краях вінця відокремлюється та потрапляє в мантію. Третій — рух плюму, або гарячого потоку магми, у бік кори, який викликає вулканізм на поверхні.

Така активність на Венері вказує на те, що тектонічні процеси на ній і на Землі є не такими різними, як вважали раніше. Їх вивчення допоможе краще спланувати місію VERITAS, яка почне досліджувати планету не раніше як у 2031 році. Вінці наявні й на супутнику Урана Міранді, про формування та умови на поверхні якої відомо мало.

Як поводять себе надра Венери

☄️ Раніше науковці вважали Венеру тектонічно та геологічно неактивною планетою, зокрема, через незмінність ударних кратерів на її поверхні.

📸 Але на архівних знімках місії «Магеллан» дослідники таки помітили активний вулкан. Пізніше відкриття вулканізму на Венері підтвердили та помітили навіть два активних вулкани.

🌋 Однією з причин, через які Венері вдалося зберегти вулканізм, вважають конвекцію в її корі, через яку нагріті породи з глибини живлять сучасні вулкани.

🌍 Дослідники зазирнули ще глибше, оцінивши навіть розміри ядра Венери. Як виявилося, за розміром воно приблизно дорівнює земному.