Планетологи підтвердили нещодавню вулканічну активність на Венері

Свіжі потоки лави, які виявили планетологи на архівних зображеннях Венери, підтвердили, що вулканізм на планеті не зупинився, як вважалося раніше. Принаймні ще 30 років тому на Венері вивергалися щонайменше два вулкани — якраз, коли над нею пролітав космічний апарат «Магеллан». Знахідка, вважають астрономи, свідчить на користь ідеї, що Венера і зараз вулканічно активна, що змусить переглянути уявлення вчених про її будову й еволюцію. Відкриттям науковці поділилися у Nature Astronomy.

Відтворений за даними «Магеллана» вид на один з вулканів. Виявлені потоки лави відзначено червоним. Davide Sulcanese et al. / Nature Astronomy, 2024

Відтворений за даними «Магеллана» вид на один з вулканів. Виявлені потоки лави відзначено червоним. Davide Sulcanese et al. / Nature Astronomy, 2024

Чим важливий вулканізм на Венері?

Спостереження за Венерою свідчать, що її поверхня пережила велику кількість змін через активний вулканізм на планеті. Утім, попри численну кількість знайдених на планеті вулканів, жоден не застали за виверженням, через що вважалося, що вулканізм на Венері давно припинився. Хоча цій ідеї суперечили, наприклад, молоді області рельєфу, імовірно оновлені потоками лави.

Нові докази на користь вулканічно активної Венери з'явилися торік, коли астрономи змогли виявити зміни у жерлі одного з вулканів, які свідчили про нещодавні виверження. Це вдалося завдяки ретельному аналізу радарних спостережень апарата «Магеллан», що вивчав Венеру з 1990 по 1992 рік. Надихнувшись цим дослідженням, до вивчення архівних даних з «Магеллана» долучилися й науковці Університету Габріеле д'Аннунціо.

Що вдалося знайти?

Особливістю спостережень «Магеллана» є те, що йому не заважала щільна атмосфера Венери при дослідженні її поверхні. Радіохвилі, відправлені радаром, просто проходили крізь них, відбиваючись від поверхні назад до космічного апарата. Власне, аналізуючи особливості цього відбиття, астрономи виявили, що у деяких областях, які «Магеллан» спостерігав у 1990, а потім знову у 1992, поверхня планети за цей час зазнала змін.

Вулкан Сіф й потоки лави навколо нього (червоним). IRSPS - Università d'Annunzio

Вулкан Сіф й потоки лави навколо нього (червоним). IRSPS - Università d'Annunzio

Відстежуючи характер відбивання радіохвиль у цих областях, науковці виявили довгі, довжиною у десятки кілометрів, хвилясті структури, які з'явилися у проміжок між спостереженнями «Магеллана». На користь ідеї того, що структури є слідами потоків лави свідчить те, що вони знаходилися в областях біля відомих щитових вулканів Венери — Сіф та рівнини Ніоба.

На думку науковців, той факт, що виверження відбулися всього за приблизно два роки, свідчить про активний вулканізм на Венері, який може тривати й дотепер. Якщо це вдасться підтвердити, то науковцям доведеться переглянути теорії про те, які процеси можуть відбуватися всередині тектонічно неактивної планети. Ці дослідження допоможуть краще зрозуміти, чому схожа на Землю за параметрами Венера не має таких же умов, які є на нашій планеті.

Сліди лави у районі рівнини Ніоба. IRSPS - Università d'Annunzio

Сліди лави у районі рівнини Ніоба. IRSPS - Università d'Annunzio

  • Крім активного вулканізму, на Венері також спостерігають активну втрату води. Причому нещодавно виявилося, що втрати відбуваються швидше, ніж вважалося, через розпад одного з іонів у її атмосфері.