Кора Венери підтримала її вулканізм

Новий аналіз даних космічного апарата «Магеллан» показав, що Венера, яка вважається геологічно мертвою, все ж може підтримувати вулканічну активність сьогодні — завдяки своїй товстій корі. На думку планетологів, в ній може відбуватися конвекція, яка спричиняє нагрівання і плавлення порід у глибинах кори та живить сучасні вулкани. Утім, відкриття вимагає підтвердження новими спостереженнями за Венерою. Дослідження опубліковане в журналі Physics of the Earth and Planetary Interiors.

Зображення Венери за даними спостережень станції «Акацукі». Pablo Carlos Budassi

Зображення Венери за даними спостережень станції «Акацукі». Pablo Carlos Budassi

Чим відрізняється вулканізм на Венері?

Венера має статус геологічно мертвої планети попри близько 85 тисяч вулканів, які знайшли на її поверхні, — вважається, що вони є лише залишками давньої вулканічної активності. Утім, нові дослідження даних місії «Магеллан», яка 30 років тому вивчала планету, виявили сліди нещодавніх вивержень вулканів. Тож дискусії про те, як ці вулкани мали б вивергатися — завдяки тектонічній активності, як на Землі, чи через інші механізми — знову повернулися. Свій варіант розвитку подій на планеті запропонували науковці Вашингтонського університету в Сент-Луїсі.

Як кора допомагає підтримувати вулканічну активність?

На Землі ключову роль в утворенні вулканів і руху літосферних плит відіграють конвекція в мантії та тектоніка плит, однак Венера не має тектоніки плит у земному розумінні. Але, як змоделювали науковці, потрібні механізми може забезпечити товста кора Венери. Якщо вона має достатню товщину, всередині неї може зберігатися тепло, що підтримуватиме конвекцію, яка потенційно може живити сучасну вулканічну активність. Потрібної товщини кора може бути щонайменше в чотирьох венеріанських регіонах, про що свідчать дані «Магеллана».

У цих зонах товщина кори може сягати 80 кілометрів, що створює умови для конвекції, здатної генерувати теплові потоки, розігрівати гірські породи до стану часткового плавлення й утворювати лавові виверження.

Чи можна остаточно спростувати геологічну смерть Венери?

Нещодавні спостереження, зокрема місія «Венера-експрес», виявили варіації вмісту діоксиду сірки в атмосфері Венери. Його присутність може вказувати на нещодавні або триваючі вулканічні виверження, що є непрямим підтвердженням геологічної активності планети. Якщо гіпотеза про конвекцію в товстій корі Венери підтвердиться, це пояснить механізми теплового обміну планети і дозволить краще зрозуміти її унікальну геологічну еволюцію.

Великі сподівання науковці також покладають на майбутні місії VERITAS від NASA та EnVision від Європейської космічної агенції, які дослідять рельєф та хімічний склад поверхні Венери з високою роздільною здатністю. Вони зможуть перевірити наявність молодих лавових потоків, зміни в температурному полі та інші ознаки активної геології.

  • Питання у науковців є не лише до поверхні Венери, а й до її атмосфери. Нещодавно у ній нарахували 13 гігантських хмар, які виникли за сто днів. Тепер варто з'ясувати, що спричинило їхнє утворення.