На Місяці запропонували створити банк живих клітин на випадок глобального вимирання

Біологи запропонували створити на Місяці біобанк, який міститиме клітини видів тварин та рослин під загрозою вимирання, сільськогосподарських культур та навіть важливих для дослідження космосу організмів, щоб у разі катастрофи на Землі їх популяцію можна було відновити. Вони вважають, що Місяць буде ідеальним місцем для такого банку, адже має природно низькі температури, які забезпечуватимуть краще зберігання клітин. Про це науковці повідомили у статті журналу BioScience.

Море Дощів на Місяці. NASA / Wikimedia Commons

Море Дощів на Місяці. NASA / Wikimedia Commons

Наскільки новою є ідея зберігати заморожені клітини?

На острові Шпіцберґен у Норвегії розташоване Всесвітнє зерносховище, яке зберігає насіння сучасних зернових при температурі -18 градусів за Цельсієм, яку підтримує навколишня вічна мерзлота. Однак глобальне потепління загрожує підтопленням цьому сховищу так само, як загрожує біорізноманіттю на Землі.

Тому науковці запропонували перенести біобанк у стабільні умови місячних полюсів, де цілорічно зберігається температура близько -198 градусів. Утім, для створення такого сховища науковцям потрібно подолати дві головні проблеми, з якими можуть зіткнутися й астронавти, — пошкодження клітин внаслідок впливу мікрогравітації та космічної радіації. Для перевірки того, як матеріал з живих організмів переживатиме консервування за дуже низьких температур, науковці вже відібрали зразки клітин-фібробластів риби зірчастого бичка (Asterropteryx semipunctata), які у майбутньому планують протестувати на МКС та у симуляції космічних умов на Землі.

Як захиститися від космічної радіації

🧊 Виявилося, що органічні молекули, зокрема аміно- та нуклеїнові кислоти, можуть виживати під кригою супутників Європи та Енцелада, яка захищає їх від космічної радіації.

🌋 А от майбутніх дослідників Місяця можуть прихистити печери вулканічного походження, які нещодавно вдалося виявити та дослідити за допомогою орбітального зонда.

🦠 На Марсі подібні печери не лише можуть вберегти бактерії та астронавтів від небезпечної радіації, але й пропускають достатньо світла, щоб відбувався фотосинтез у ймовірних представників живих організмів Червоної планети.